کتاب اشراق در پاریس

Satori in Paris and Pic
  • 10 % تخفیف
    قیمت : 33,000 | 29,700 تومان

  • موجود
  • انتشارات: نیماژ نیماژ
    نویسنده:
کد کتاب : 26218
مترجم :
شابک : 978-6003675858
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 216
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1985
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 20 مرداد

معرفی کتاب اشراق در پاریس اثر جک کروآک

«اشراق در پاریس» سفرنامه ای است از نویسنده ای که هوای اودیسه شدن دارد و هم زمان می تواند پروازش را در توالت فرودگاه از دست بدهد. از کتابخانه های پاریس برای ممنوعیت سیگار کشیدن متنفر است. خودش را تحویل پلیس می دهد تا جایی برای خواب داشته باشد. در اینجا کرواک از اسم خودش استفاده می کند. تلاشی برای مخفی کاری نیست. تجربه ی ستوری یا اشراقی آنی برای او در این لحظه ها اتفاق می افتد.

داستان دوم این کتاب آخرین نوشته ی کرواک است؛ «پیک». پیک در این شرایط نوشته می شود: اشراق در پاریس مسیر انتقادها را تغییر نداده، الکل کبد و معده ی جک را تا نابودی کشانده، مادر جک از بعد از سکته ی مغزی، فلج شده، جک از اطرافیانش بریده و در آخرین مصاحبه ی زنده اش حتی به آلن گینزبرگ هم بدوبیراه می گوید، و گاهی شب ها فکر می کند استلا می خواهد مسمومش کند. هم زمان دختری به اسم ژانت میشل ادعا می کند دختر اوست. و در آخر این که نیل کسیدی می میرد؛ کسی که رمان «در جاده» با محوریت شخصیت او شکل گرفت. نیل در مکزیک با مواد اوردوز می کند؛، اما جک تا مدت ها این اتفاق را باور نمی کند.

این دو داستان، آخرین نوشته ی اسطوره ی هیپی های دهه ی شصت است، که بعد از مرگش بیشتر در قالب یک کتاب منتشر شد. دنیای کرواک، دنیای داستان هایی است با راوی اول شخص و زبانی صریح، دنیای اوج های زودگذر و بداهه گویی های مدام، به شیوه ی پیامبران نسل بیت؛ ویلیام باروز، آلن گینزبرگ و جک کرواک، چیزی که از زل زدن به گذری های جاده ها و بی خیالی ساکسیفونیست های هارلم درآمده بود، بداهه نویسی به غم انگیزی مغز پارانویازده ی جک کرواک.

شخصیت نوجوان پیک برای بسیاری یادآور هالکلبری فین و برای برخی حتی خود کرواک است؛ بچه روستایی مبهوت و خیال پردازی که سال ها بعد در خیابان های مه گرفته ی پاریس درگیر مکاشفه ی طنزآمیزش با جهان می شود.
اشراق در پاریس و پیک در مقایسه با کارهای قبلی کرواک از مغموم ترین و پیچیده ترین خودزندگی نامه های اوست.

کتاب اشراق در پاریس

جک کروآک
جک کرواک با نام اصلی ژان-لوئی کرواک، رمان نویس و شاعر آمریکایی فرانسوی تبار در ۱۲ مارس ۱۹۲۲ در لوول، ماساچوست به دنیا آمد و در همان جا بزرگ شد، سپس در دانشگاه کلمبیا و در رشته ی فوتبال تحصیل کرد. در این دانشگاه او با آلن گینزبرگ و ویلیام اس. باروز آشنا شد و این سه تبدیل به اعضای مرکزی نویسندگان نسل بیت شدند. او بت شکنی ادبی در کنار ویلیام باروز و آلن گینزبرگ به حساب می آید. کرواک به خاطر فی البداهه نویسی، شهرت بسیاری یافته بود.بیشتر آثار وی در قالب موضوعاتی چون معنویت کاتولیک، بودیسم، مواد مخ...