کتاب خاطرات محمدعلی فروغی

MohammadAli Foroughi
به همراه یادداشت های روزانه از سال های 1293 تا 1320
کد کتاب : 28861
شابک : 978-9643728441
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 1060
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 2 خرداد

معرفی کتاب خاطرات محمدعلی فروغی اثر محمدعلی فروغی

کتاب حاضراز سه بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول، که خاطرات محمدعلی فروغی است، رساله مستقلی است که فروغی احتمالا در واپسین سال زندگی درباره خاندان، پدر و احوال خود نوشته و خصوصا اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران را در عهد ناصری به خوبی شرح داده است، اما متاسفانه مهلت نیافته تا آن را به پایان برساند. بخش دوم یادداشت های روزانه اوست که از 15 سال پراکنده میان سال های 1293 تا 1320 که گاه به تفصیل و گاه به اجمال وقایع را روز به روز، حتی در سخت ترین شرایط سیاسی به رشته تحریر درآورده است. بخش سوم، که تحت عنوان پیوست ها آمده، بیشتر مشروح ملاقات های او با سران کشورهای دیگر، گزارشی از امور شواری جامعه ملل و چند نامه است. این مجموعه به درخواست ایرج افشار و به همت محمدافشین وفایی و پژمان فیروز بخش گردآوری شده و توسط انتشارات سخن به چاپ رسیده است. این کتاب دربردارنده مجموعه خاطرات محمدعلی فروغی و جزئیاتی از فعالیت های فرهنگی و سیاسی اش می باشد؛ اثری شکل گرفته بر مبنای دفترچه خاطرات فروغی که سال ها پس از مرگ وی به شکلی غافل گیر کننده و غیر قابل پیش بینی نصیب کتابخانه مجلس شورای اسلامی شد و به دنبال آن و با تلاش های، ایرج افشار، نوشته ها و رسالات دیگری از ذکاءالملک به دست آمد.

کتاب خاطرات محمدعلی فروغی

محمدعلی فروغی
محمدعلی فروغی دردشتی (زادهٔ ۱۲۵۴ خورشیدی در تهران – درگذشتهٔ ۵ آذر ۱۳۲۱ در تهران) ملقب به ذُکاءالمُلک، ملی‌گرا، تجددخواه، روشن‌فکر، مترجم، ادیب و سخن‌شناس، فیلسوف، تاریخ‌دان، روزنامه‌نگار، فعال سیاسی اصلاح طلب، دیپلمات، نمایندهٔ مجلس، وزیر و نخست‌وزیر ایران بود. نخستین کتاب دربارهٔ فلسفه غرب (سیر حکمت در اروپا) به دست او نوشته شد. فروغی همچنین کتاب کلیات سعدی را تصحیح کرد و فرهنگستان ایران را تأسیس نمود. وی در کنگرهٔ هزاره فردوسی نیز شرکت داشت. علاوه بر این...
دسته بندی های کتاب خاطرات محمدعلی فروغی
قسمت هایی از کتاب خاطرات محمدعلی فروغی (لذت متن)
صبح قدری کار کردیم. مشاور الممالک به طهران تلگراف کرد که در کارها تعجیل کرده و زودتر دستور را بدهید که وقت می گذرد. بعد از نهار و چای با وزیرمختار و میرزاحسین خان رفتیم منزل زن رئیس جمهور امریکا اسم خودمان را ثبت کردیم که بعدها از ما پذیرایی کنند.

صبح مشغول کارهای متعارفی بودیم. سرنهار صحبت از شعاع السلطنه شد و اینکه در چه حال است. گفتم سابقا خیلی روس پرست و ضدانگلیس بود. اما چون تمام غرضش منافع شخصی و حفظ املاک ست حالا باید انگلیس پرست شده باشد.