کتاب چیستی علم

What Is This Thing Called Science?
درآمدی بر مکاتب علم شناسی فلسفی
کد کتاب : 33926
مترجم :
شابک : 978-9644593420
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 217
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1976
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 18
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب چیستی علم اثر آلن فرانسیس چالمرز

هدف از تألیف این کتاب، طرح ساده، روشن و ابتدائی نظرگاه های نوین درباره ماهیت علم است. در عصر جدید به علم ارج بسیار گذاشته می شود. ظاهرا عموم چنین می پندارند که علم و روش هایش دارای خصوصیاتی ویژه است. نسبت «علمی» دادن به بعضی ادعاها، استدلال ها و آثار تحقیقی به صورتی انجام می شود که نوعی امتیاز یا نوع خاصی اعتماد از آن اراده می شود.
«روش علمی چیست؟» که به حسب ادعا به نتایج خصوصا ممتاز و قابل اتکاء منجر می شود؟ چیستی علم درآمدی است ساده و روزآمد به نظریات جدید علم شناسی فلسفی؛ و تا آنجا که امکان داشته، فارغ از اصطلاحات پیچیده است.
ارج گذاری به علم منحصر به زندگی روزمره و وسایل ارتباط جمعی نیست، بلکه آشکارا در کانون های علم و تحقیق و در تمام اجزای جهان معرفت مشاهده می شود.

کتاب چیستی علم

آلن فرانسیس چالمرز
آلن فرانسیس چالمرز (Alan Chalmers) (متولد ۱۹۳۹ در بریستول، انگلستان) فیلسوف علم بریتانیایی-استرالیایی‌ست. کتابی از او با عنوان چیستی علم، از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در حوزه فلسفه علم است که به زبان‌های مختلف از جمله فارسی ترجمه شده‌است. کتاب دیگر او تحت عنوان «چگونگی ساختن علم در سال ۱۹۹۰ منتشر شد.او در سال ۱۹۶۱ در رشته فیزیک فارغ‌التحصیل شد و پس از گذراندن دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه منچستر، دو سال به تدریس فیزیک و تاریخ علم مشغول شد و سپس به تحصیل در دوره د...