کتاب آذربایجان ایران، آغاز جنگ سرد

South Azerbaijan: The Beginning of The Cold War
(تاریخ معاصر ایران)
کد کتاب : 46136
مترجم :
شابک : 978-9647768573
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 627
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2003
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 17 بهمن

معرفی کتاب آذربایجان ایران، آغاز جنگ سرد اثر جمیل حسنلی

ماجرای ظهور و سقوط فرقه دموکرات آذربایجان و حرکت جدایی طلبانة آن در قالب حکومت فرقة دموکرات از تابستان 1324 تا پاییز 1325، ایران را با بحران سیاسی فزاینده ای روبرو ساخت. تمهیدات این رخداد از پیش و با اعزام مأموران ویژة شوروی در پوشش ایرانیان مهاجر و آذربایجان و نیز گردآوری اطلاعات لازم و شناسایی نقاط قوت و ضعف دولت ایران فراهم شده بود.
در کتاب حاضرکه مبتنی بر اسناد محرمانة آرشیوهای اتحاد جماهیر شوروی نگارش شده، بروز این رویدادو چگونگی پایان ماجرا و پیوند آن با آغاز جنگ سرد با شرح و تفصیل، و نقد و نظر نویسنده آمده است.

کتاب آذربایجان ایران، آغاز جنگ سرد

جمیل حسنلی
جمیل پولادخان اوغلو حسنلی (متولد ۱۵ ژانویه ۱۹۵۲) مورخ آذربایجانی، مشاور سابق رئیس‌جمهور آذربایجان، معاون سابق مجمع ملی آذربایجان، عضو کمیسیون ریاست جمهوری برای آموزش، عضو آکادمی ملی علوم آذربایجان است که بیش از همه برای آثارش در خصوص تاریخ جنگ سرد، مناطق قره باغ، نخجوان و عضویت در جامعه آمریکای شمالی مطالعات خاورمیانه از ۱۹۹۸ شهرت دارد. او در سال ۲۰۱۳ کاندید مخالفین دولت در انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان است.او در شهرستان بیله‌سوار (جمهوری آذربایجان)، متولد شد. در ۱۹۷۰ وارد دانشکده...