کتاب پادشاه فتح: در ترازوی نقد 7

padshahe fath
نقد و تحلیل و گزیده ی اشعار نیما یوشیج
کد کتاب : 55454
شابک : 978-9643723408
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 616
سال انتشار شمسی : 1388
سال انتشار میلادی : 2009
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 3 مرداد

معرفی کتاب پادشاه فتح: در ترازوی نقد 7 اثر نیما یوشیج

کتاب «پادشاه فتح؛ نقد و تحلیل و گزیده‌ی اشعار نیما یوشیج» به اهتمام میلاد عظیمی تدوین شده است

. این کتاب که هفتمین اثر مجموعه‌ی «در ترازوی نقد» به شمار می آید، افزون بر شرح حال نیما و گزیده‌ای از اشعار او، به نقد و تحلیل آثار این شاعر نامدار معاصر می پردازد.

این کتاب دارای پنج فصل است.

در فصل اول کتاب، زندگی نامه و آثار نیما یوشیج به قلم یحیی آرین‌پور، نویسنده و پژوهشگر تاریخ و صاحب اثر ماندگار «از صبا تا نیما» نگاشته شده است.

در فصل دوم با عنوان «ارزیابی ها و بررسی ها» مقالاتی تحلیلی درباره‌ی آثار نیما به قلم بزرگانی همچون محمدرضا شفیعی کدکنی، مهدی اخوان ثالث، پرویز ناتل خانلری، محمدعلی اسلامی ندوشن، جلال آل احمد، عبدالحسین زرین‌کوب، شاهرخ مسکوب، محمد دهقانی و… ارائه شده است.

فصل سوم با عنوان «یاد بعضی نفرات»، به منظور آشنایی بیشتر با روحیات نیما و نیز نظریه‌های موافقان و مخالفان او تدوین شده؛ در این بخش یادداشت‌هایی از صادق هدایت، شهریار، مجتبی مینوی، فریدون توللی، احسان طبری، فروغ فرخزاد، سیمین دانشور، احمد شاملو، هوشنگ ابتهاج و… آمده است.

دیدگاه‌ها و داوری های نیما درباره‌ی شعر، وزن و قافیه، بلاغت، هنر و ایدئولوژی، تجدد ادبی، آزادی در شعر، ادبیات آینده و بسیاری موضوعات دیگر در فصل چهارم تدوین شده است. تعدادی از اشعار نیما (بیست و چهار شعر) با عنوان گزیده‌ی اشعار، در فصل پنجم آمده است. بخش پایانی کتاب با عنوان «نیما یوشیج به روایت عکس» شامل عکس‌هایی از گذر عمر نیما، نقاشی‌هایی از چهره‌ی او و دستنویس شعر اجاق سردش است.

کتاب پادشاه فتح: در ترازوی نقد 7

دسته بندی های کتاب پادشاه فتح: در ترازوی نقد 7