کتاب بنفشه های سراشیب

Slippery Violets
این کتاب به مسائل خاصی از جمله به کویر و تاریخ و تاثیر قدرت در جامعه می پردازد. مجابی با زبانی استعاری ویژگی های فرهنگی و اجتماعی مردم ایران را بازتاب داده است. موضوع آن تاریخ است اما رمان تاریخی محسوب نمی شود. زاویه دید داستان در بخش هایی از کتاب، دانای کل ودر بخش هایی اول شخص است.
کد کتاب : 5803
شابک : 978-6006835662
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 534
سال انتشار شمسی : 1394
سال انتشار میلادی : 2015
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 19 خرداد

معرفی کتاب بنفشه های سراشیب اثر جواد مجابی

ودهای هزار لایه حریرین، توده گوگرد و زنگار و سرمه، در باد پرچم متلاطمی است که اهتزاز پرهیاهویش جنگاور پیر را از بهت عتیق خود بیرون نمی آورد. اکنون غول کبودجامه غرقه خون خوشید است که از شانه هایش سرریز کرده و تمامی اندام های او را فروگرفته است. هم از اینجا می توان دید که در فضای تپه های «دولت آباد» بیوراسپ را به زمین دوخته اند. زرادخانه های گرداگردش، آن آهنگران باستانی اند که به تقدیری شوم، زنجیره های او را هر روز از نو می سازند و براندامش پرچ می کنند. محلاتی که بر تپه ماهورهای کمرگاه کوه قرار دارند، با برآمدگی ستبر و آهیخته شان از یک سو و فرورفتگی و شکاف های نرم سایه وارشان از سوی دیگر، حالت نرـمادگی بت بزرگ سنگی را شوخ چشمانه به رخ می کشند. شکارگاه و تأسیسات نظامی و قصر، از این دور محو و مبهم، به هیئت ابزار زندوزای غول زیر حجاب پرده های بخار و ذرات زرد و سرخ و بنفش پوشیده می نماید. باز روزی دیگر آمده است. امروز چه روزی است، چه عددی آن را در تقویم مشخص می کند؟ به خاطر ندارم. همین کافی است که بدانم پنج سال و هشت ماه و چند روز از قرن بیست و یکم گذشته است و من بر بلندترین تپه پایتخت، شاهد آغاز روزی دیگرم که بر این پاره از شبه قاره می تازد. روزی که بی اختیار من، بی اعتنا به ما، فرزندانش، طلوع کرده است و هزاران هزار شبح عجول را به سوی اداره ها، مدارس، کارخانه ها، کشترازها به حواشی بندر و دامنه کوه گسیل داشته است. شهر از عبور گام ها و هیاهوی سحرخیزان بیدار و هراسناک گشته است، شهری که در شب آن همه آرام و معمایی به نظر می رسید.

کتاب بنفشه های سراشیب

جواد مجابی
جواد مجابی (به انگلیسی: Javad Mojabi)(متولد ۲۲ مهر ۱۳۱۸ در شهر قزوین) شاعر، نویسنده، منتقد ادبی و هنرهای تجسمی، نقاش، طنزپرداز و روزنامه‌نگار ایرانی است. از او آثار متعددی به چاپ رسیده‌است. همچنین برای مدت کوتاهی سردبیر مجله ادبی دنیای سخن بود.