کتاب نگاهی از درون به جنبش چپ ایران (گفتگو با ایرج کشکولی)

Iran Left Movement
کد کتاب : 60987
شابک : 978-9647514026
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 413
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 2002
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 15 تیر

معرفی کتاب نگاهی از درون به جنبش چپ ایران (گفتگو با ایرج کشکولی) اثر حمید شوکت

"نگاهی از درون به جنبش چپ ایران" مجلدی است از مجموعه‌ کتاب‌هایی به همین نام که "حمید شوکت" آنها را تالیف کرده است و اثر پیش رو، حاصل "گفتگو با ایرج کشکولی" است.
"حمید شوکت" در هر مجلد از این مجموعه، طی یک گفت و گو، "نگاهی از درون به جنبش چپ ایران" انداخته است و این بار "گفتگو با ایرج کشکولی"، درونمایه‌ی مطالب کتاب را تشکیل می‌دهد. به طور کلی مطالب این کتاب و شخصیت خسرو خان قشقایی که سال‌ها در حال مبارزه بوده و همچنین کشتار و سرکوب ایل قشقایی از جمله حوادثی است که تاکنون کمتر مورد توجه و بررسی قرار گرفته است. هدف این کتاب بررسی عناصر مختلف تاریخ جنبش چپ ایران است که در مصاحبه نویسنده با یکی از رهبران آن شرح داده شده است.
"ایرج کشکولی" در جوانی به اروپا مهاجرت کرد و با گرایش سوسیالیستی به جنبش انقلابی حزب توده ایران ملحق شد و سپس جهت آموزش نظامی به کوبا سفر کرد. در راه بازگشت از کوبا، وی مخفیانه به ایران سفر کرد و در منطقه فارس، به فرماندهی "بهمن قشقایی" به نبرد مسلحانه پیوست. "ایرج کشکولی" پس از سرکوب قیام به اروپا بازگشت و در نهایت برای آموزش سیاسی و نظامی راهی جمهوری خلق چین شد. پس از بازگشت از چین، وی چندین سال را در کردستان ایران گذراند و در مبارزات مسلحانه علیه اقتدارگرایی‌های شاه شرکت کرد. پس از موفقیت انقلاب سال 57، "ایرج کشکولی" به ایران بازگشت و به تأسیس حزب رنجبران که بعدها رهبری آن را بر عهده داشت کمک کرد. این اثر مطالعه‌ای جذاب و ارزشمند در مورد روند شکل‌گیری و تداوم جنبش چپ ایران است و خواننده پس از مطالعه‌ی کتاب، با شخصیت‌های واقعی که از آنها صحبت شده، پیوند برقرار می‌کند.

کتاب نگاهی از درون به جنبش چپ ایران (گفتگو با ایرج کشکولی)

حمید شوکت
حمید شوکت متولد ۱۳۲۷ نویسنده و تاریخ‌نگار است. شوکت در سال ۱۳۲۷ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۴۶ او به آمریکا رفت. در آمریکا در مبارزات علیه جنگ ویتنام شرکت کرد و با پیوستن به جریان چپ، عضو سازمان دانشجویان ایرانی در آمریکا و کنفدراسیون جهانی شد. در نزدیکی انقلاب سال ۱۳۵۷ او در تأسیس جبهه دمکراتیک ملی مشارکت کرد و مدتی از اعضای هیئت تحریریه آزادی، ارگان آن جبهه بود.
دسته بندی های کتاب نگاهی از درون به جنبش چپ ایران (گفتگو با ایرج کشکولی)
قسمت هایی از کتاب نگاهی از درون به جنبش چپ ایران (گفتگو با ایرج کشکولی) (لذت متن)
جریان همکاری با تیمور بختیار به کجا کشید؟ نتیجه ای نبخشید و جلسات ما برای رفتن به ایـران مـدت هـا بـه درازا کشید و خسرو خان هم امروز و فردا می کرد . در این فاصله محمود مصدق ، نوه دکتر محمد مصدق که در ژنو زندگی می کرد و با جمع ما همکاری داشت ، پیغام داد که خلبانی را پیدا کرده است که آماده است به ما کمک کند.