کتاب خانه ای برای آقای بیسواس

A House for Mr Biswas
کد کتاب : 621
مترجم :
شابک : 978-964-448-441-4
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 648
سال انتشار شمسی : 1389
سال انتشار میلادی : 1961
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : ---

جزو لیست مدرن لایبرری (به انتخاب منتقدین)

وی. اس. نیپال برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال2001

معرفی کتاب خانه ای برای آقای بیسواس اثر وی اس نیپال

رمان خانه ای برای آقای بیسواس، شاهکار سال های ابتدایی دوران درخشان نویسندگی وی. اس نیپال، داستانی فراموش نشدنی است که از زندگی پدر نیپال الهام گرفته شده و یکی از برترین رمان های قرن بیستم به حساب می آید. آقای موهان بیسواس در چهل و شش سال گذشته از عمر خود، برای به دست آوردن چیزی شبیه به آزادی و استقلال، با سرنوشت مبارزه کرده اما فقط بدبختی و مصیبت نصیبش شده است. آقای بیسواس پس از مرگ پدرش، که خود نیز به صورت غیرعمدی در آن مقصر بوده است، خانه های زیادی را برای زندگی امتحان کرده و آرزو دارد مکانی را پیدا کند که بتواند نام «خانه» بر آن بگذارد. اما زمانی که آقای بیسواس با خانواده ی تولسی وصلت می کند، بسیار به آن ها وابسته شده و به شدت تلاش می کند تا این وابستگی را از بین ببرد و خانه ای برای خود بخرد. رمان خانه ای برای آقای بیسواس، به زیبایی هرچه تمام، تلاش یک انسان برای کسب استقلال را در جامعه ای پسااستعماری نشان می دهد.

کتاب خانه ای برای آقای بیسواس

وی اس نیپال
سر ویدیادار سوراژپراساد نیپال، زاده ی 17 آگوست 1932، نویسنده ی انگلیسی برنده ی جایزه ی نوبل است که در ترینیداد به دنیا آمده است.او دومین فرزند خانواده است و به گفته ی خودش، علاقه ی پدر به نویسندگان و حرفه ی نویسندگی، باعث ایجاد اولین علاقه ها و انگیزه ها برای نویسنده شدن در او بوده است. نیپال که در تحصیل بسیار موفق بود، از طرف دولت ترینیداد، بورس تحصیلی شد تا به انتخاب خودش در یکی از مراکز آموزش عالی در بریتانیا به آموختن دانش ادامه دهد. او دانشگاه آکسفورد را برگزید و در آن جا بود که اولین تل...
نکوداشت های کتاب خانه ای برای آقای بیسواس
A marvelous prose epic.
نثری حماسی و شگفت انگیز.
Newsweek Newsweek

Mr. Naipaul's finest novel.
بهترین رمان آقای نیپال.
New York Times New York Times

Lively, funny. It’s an ecstatic evocation of Caribbean life.
سرزنده، طنزآمیز. تصویری جذاب از زندگی در کارائیب.
Guardian Guardian

قسمت هایی از کتاب خانه ای برای آقای بیسواس (لذت متن)
توجهاتی که ضعیفترها در سایه ی قویترها به هم می کردند، چقدر مضحک و خنده دار بود.

هر چیزی که در طول بیست و چهار ساعت گذشته ندیده بود، بخشی از گذشته ی کامل و سرشار از خوشی اش بود. ترس، هر چیزی که اکنون می دید را تیره و تار کرده بود، همه ی مزرعه ها، خانه ها، درختان و هر پیچ در جاده. از این رو، او صرفا با نگاه به دنیا، به تدریج در حال خراب کردن گذشته و حال خود بود.

حس شوخ طبعی اش، او را دور از اجتماع نگه می داشت. در ابتدا این کار فقط تقلیدی از پدرش بود. اما طنز به تحقیر تبدیل شد و در شورتهیلز، تحقیر خیلی سریع به بخشی از طبیعت او تبدیل شد.