کتاب ماتریس ذهن

The Matrix of the Mind
کد کتاب : 70562
مترجم :
شابک : 978-6004903431
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 272
سال انتشار شمسی : 1402
سال انتشار میلادی : 1977
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 4 اردیبهشت

ماتریس ذهن
The Matrix of the Mind
روابط ابژه و دیالوگ روانکاوانه
کد کتاب : 77085
مترجم :
شابک : 978-6227255119
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 308
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 1977
نوع جلد : سلفونی
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 4 اردیبهشت

معرفی کتاب ماتریس ذهن اثر توماس آگدن

تبار مفهوم «روابط موضوعی»، مانند تمام مفاهیم اصلی روان‌کاوی، به فروید بازمی‌گردد. نظریهٔ روابط موضوعیْ گستره‌ای است از نظریه و درمان که از روان‌کاوان کلاینی گرفته تا روان‌کاوان مستقل، هریک جداجدا، به آن پرداخته‌اند و در کل می‌توان مؤلفه‌های اصلی آن را در سه گزاره خلاصه کرد: نخست اینکه سپهر شخصی یا وجوه روانی آدم‌ها از «رابطه» ساخته می‌شود و در بستر ماتریسی از ارتباط تحول و تکامل می‌یابد؛ دوم اینکه نیاز به ارتباط حیاتی است و چیزی جای آن را نمی‌گیرد؛ و سرانجام اینکه نظریه‌های روابط موضوعی با نظریه‌های بین‌شخصی یکی نیستند.
رهیافت روابط موضوعی تحولی است در روان‌کاوی بریتانیایی که در آن وجود ناهشیار رابطه نقشی محوری دارد. آدمی در مقام موجودی اجتماعی در بطن ماتریس ارتباط رشد و تحول می‌یابد و بیش و پیش از هرچیز، رابطه‌جو است نه لذت‌جو. ارضای نیازهای جسمانی برای بقای جسمانی ضروری است، اما شیوۀ رابطۀ ما با خویش و دیگران هستۀ چیزی است که هریک از ما را به موجوداتی انسانی بدل می‌کند.
تامس آگدن، روان‌کاو و جستارنویس و رمان‌نویس امریکایی، از چهره‌های تابناک و تراز اول رویکرد روابط موضوعی است. آثار آگدن شرحی است از اینکه چگونه این حالات وجودی به‌نحوی خاص ارتباط خود و دیگران و اضطراب برآمده از آن را نظم می‌بخشند و مهار می‌کنند. وام‌گیری‌های آگدن از سنت سترگ روان‌کاوی بریتانیا و درآمیختن آن با بینش‌های عمیقی که پیرنگ‌هایی از سنت فلسفی و ادبی نیز به همراه دارد آثار او و ازجمله کتاب «ماتریس ذهن» را ژرفا و غنایی عمیق می‌بخشد.
کتاب «ماتریس ذهن» آگدن یکی از متون مهم در زمینهٔ روابط موضوعی است و کتابی است جذاب و بدیع که هم تحلیلگران و هم خوانندگان غیرمتخصص می‌توانند از آن بهره ببرند.

کتاب ماتریس ذهن

توماس آگدن
توماس آگدن روانکاو و نویسنده، هم از کتاب های روانکاوی و هم از داستان های داستانی است که در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا زندگی و کار می کند.آگدن لیسانس خود را از کالج آمهرست، کارشناسی ارشد و یک دکتر را از ییل دریافت کرد، و در آنجا نیز اقامت روانپزشکی را به اتمام رساند. وی یک سال به عنوان روانپزشک همکار در کلینیک Tavistock در لندن خدمت کرد و آموزش روانکاوی خود را در انستیتوی روانکاوی سانفرانسیسکو انجام داد، جایی که وی همچنان در دانشکده باقی مانده است. برای بیش از 25 سال او به عنوان مدیر مرکز مطالعه ...