کتاب آلکسی دو توکویل

Tocqueville
(یک معرفی بسیار کوتاه)
کد کتاب : 79001
مترجم :

شابک : 978-6229451014
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 141
سال انتشار شمسی : 1401
سال انتشار میلادی : 2007
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 20 تیر

معرفی کتاب آلکسی دو توکویل اثر هاروی منسفیلد

استبدادی که ملت های دموکراتیک می باید از آن بیمناک باشند استبداد نرم است. استبداد نرم نه تنها خواسته‌های آنان را ناکام نمی‌گذارد بلکه بدترین خواسته‌هایشان را برآورده می‌کند. بدترین خواسته در دموکراسی دست کشیدن از غروری است که جداباشی فرد و از  دست رفتن آزادی او را تقویت می‌کند و به این ترتیب بدون آزار دادن انسان‌ها، بدون برانگیختن مخالفت آنان یا حتی بدون آنکه بفهمند چه چیزی را از دست داده‌اند آنان را تحقیر می‌کند.
مردم به «جماعتی از انسان‌های شبیه هم و برابر تبدیل می‌شوند … و دلخوشی‌های کوچک و مبتذلی برای خود دست و پا می‌کنند که روحشان را از آنها لبریز می‌سازند». هریک از آنان «درخودفرورفته و جدامانده» است و «فقط در خود و برای خودش به تنهایی» زندگی می کند. بر فراز مردم «قدرتی عظیم و نگهبان قد علم کرده است»، قدرتی که مسئولیت آنان را همچون معلم مدرسه یا قیم در دست می‌گیرد و چنانکه توکویل با لحن ریشخندآمیز درخشان خود می‌گوید آنان را از «دردسر اندیشیدن و رنج زندگی» خلاص می‌کند. توکویل با پیشدستی بر نیچه آنان را «گله‌ای از حیوانات بزدل و سختکوش» می‌نامد که «حکومت شبان آنها است».

کتاب آلکسی دو توکویل

هاروی منسفیلد
هاروی کلفلین منزفیلد (Harvey Mansfield‎) (متولد ۱۹۳۲) استاد ویلیلم کنن حکومت در دانشگاه هاروارد از ۱۹۶۲ تا کنون است. او فلوشیپ‌هایی از گوگنهایم و موقوفه ملی برای علوم انسانی داشته و عضو پیوستهٔ مرکز ملی علوم انسانی بوده است. او عضو پیوستهٔ ارشد انستیتو هوور دانشگاه استنفورد است. او به خاطر مواضع عموماً محافظه کارانه اش در مسایل سیاسی شهره است.منزفیلد نویسنده و از مترجمین مطالعاتی از فلاسفهٔ سیاسی چون ارسطو، ادموند برک، نیکولو ماکیاولی، الکسی دو توکویل، و تامس هابز، است. منسفیلد در مص...