کتاب مهندسی سیستم های منابع آب

Water Resources Engineering
کد کتاب : 95245
مترجم :

شابک : 978-9642080441
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 520
سال انتشار شمسی : 1390
سال انتشار میلادی : 2001
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 23 خرداد

معرفی کتاب مهندسی سیستم های منابع آب اثر لاری دابلیو میز

از دیرباز آب یکی از عوامل مهم در شکل گیری و پیشرفت تمدن های بشری بوده است. امروزه نیز آب و مدیریت کمی و کیفی مناسب آن به مثابه یکی از ابزارهای تعیین کننده توسعه جوامع مطرح بوده و تلاش های روزافزونی در جهت گسترش علوم مر تبط با این مقوله صورت پذیر فته است. در کشور ایران نیز به تبع احساس نیاز بیشتر به افزایش دانش علمی و عملی مرتبط با علوم آب، تلاش های چشمگیری را در تحقق این هدف در دو بخش صنعت و دانشگاه شاهدیم. با وجود این، کماکان منابع علمی کافی و متناسب با آخرین پیشرفت های تحقیقاتی در کشور وجود ندارند. این موضوع و در کنار آن احساس ضرورت به لزوم در اختیار داشتن منبعی که در یک نگاه واحد به عمده موضوعات مرتبط با "مهندسی منابع آب" بپردازد، مترجمان را بر این داشت تا بخش مهمی از کتاب مهندسی مدیریت منابع آب تألیف آقای لاری میز را ترجمه کنند. این کتاب یکی از کتاب های مرجع است که تاکنون بارها به چاپ رسیده است و در سطح گسترده ای در دانشگاه های جهان تدریس می شود. مهندسی و مدیریت منابع آب که هدف تدوین این کتاب را در بر می گیرد شامل جنبه های مهندسی مدیریت تأمین آب و مدیرت آب مازاد است. فصولی که در این نسخه از ترجمه ارائه شده است، شامل مهندسی مدیریت منابع آب اعم از اصول جریان در سیستم های آبی، فرآیندهای هیدرولیکی ، جریان تحت فشار، جریان کانال های باز، رواناب سطحی، روندیابی جریان در مخزن و آبراهه ها، احتمال، ریسک و تحلیل عدم قطعیت در طراحی هیدرولوژیکی و هیدرولیکی، آب برای تولید برق، کنترل سیلاب و هیدرولیک فرسایش و رسوب است. فصول انتهایی ترجمة حاضر، جز ء مباحثی است که منابع مفید و کاربردی به زبان فارسی در مورد آنها کمتر به چشم می خورد. مزیت عمده این کتاب در این است که با نگاهی جامع و در یک مجموعه واحد به بسیاری از مسائل مهم مرتبط با مهندسی مدیریت منابع آب می پردازد. از این رو این کتاب می تواند به مثابه یک منبع مفید و جامع مورد استفاده دانشجویان رشته های مهندسی آب در کشور قرار گیرد.
کتاب در یازده فصل با عناوین ذیل تهیه و تنظیم شده است: فصل اول؛ مقدمه، فصل دوم؛ اصول جریان در سیستم های آبی، فصل سوم؛ فرآیندهای جریان و نیروهای هیدرو استاتیکی، فصل چهارم؛ فرآیندهای هیدرولیکی : جریان تحت فشار در لوله، فصل پنجم؛ فرآیندهای هیدرولیکی : جریان کانال های باز، فصل ششم؛ رواناب سطحی؛ فصل هفتم؛ روندیابی جریان مخزن و آبراهه، فصل هشتم؛ احتمال، ریسک و تحلیل عدم قطعیت در طراحی ....، فصل نهم؛ آب برای تولید برق، فصل دهم؛ کنترل سیلاب، فصل یازدهم؛ هیدرولیک فرسایش و رسوب

کتاب مهندسی سیستم های منابع آب

لاری دابلیو میز
لری دبلیو میز استاد گروه مهندسی عمران، محیط زیست و پایداری در دانشکده مهندسی پایدار و محیط زیست در دانشگاه ایالتی آریزونا (ASU) و رئیس سابق گروه مهندسی عمران و محیط زیست است. قبل از ASU، او مدیر مرکز تحقیقات منابع آب در دانشگاه تگزاس در آستین بود. پروفسور میز مقالات زیادی در نشریات و در مجموعه مقالات کنفرانس های ملی و بین المللی منتشر کرده است.