کمال حاج سیدجوادی

کمال حاج سیدجوادی

دکتر کمال حاج سید جوادی در سال 1330 در تهران دیده به جهان گشود. پس از اخذ ديپلم ریاضی و مدرک کارشناسی فنی و کارشناسی ارشد در رشتة فرهنگ و تمدن اسلامی موفق به گرفتن درجة دکترا در رشتة تاریخ و همچنین دکترای فلسفه شد. وی تحصیلات حوزوی را نیز از سال 1347 در تهران آغاز کرد و دارای اجازة روایت از آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی و مرحوم آیت‌الله علامه شیخ محمدتقی شوشتری است.
او که عضو نظام مهندسی کشور است، فعالیت‌های خود را در این زمینه فقط در پژوهش رشته های مرتبط با معماری سنتی اسلامی ایران به ویژه معماری داخلی و هنرهای وابسته به معماری سنتی اسلامی ایران انجام داد.
کتاب «مساجد ایران» به زبان عربی از آثار اوست و تاکنون جلد اول آن منتشر شده و نظرهای خود را درباره هنرهای اسلامی و تزئینات در معماری اسلامی و اصول و مبانی معماری داخلی ایرانی که برگرفته‌ای از احکام نورانی قرآنی است، در این کتاب ارائه داده است.
وی از آغاز برگزاری نمایشگاه‌های قرآن افتخار طراحی بخش‌هایی از فضای نمایشگاه را به عهده داشت و آن را بزرگترین دست‌آورد کاری زندگی خود می‌داند و به همین سبب در پنجمین نمایشگاه قرآن به دلیل عرضة هنرهای ابتکاری الهام گرفته از قرآن به عنوان خادم برگزیدة قرآن انتخاب شد. کتاب «کلک قدسی» او که سیر تاریخی کتاب کلام‌الله مجید را از آغاز تا امروز بررسی کرده است، از جدیدترین آثار ایشان به شمار می‌رود.

کتاب های کمال حاج سیدجوادی

انگاره های گزافه