لوییس کارول

لوییس کارول

چارلز لاتویج دادسون، زاده ی ۲۷ ژانویه ی ۱۸۳۲ در «چشایر» و درگذشته ی ۱۴ ژانویه ی ۱۸۹۸ در گیلدفورد، استاد ریاضیات کالج کرایست چرچ دانشگاه آکسفورد، کشیش، عکاس و نویسنده ی انگلیسی بود. وی جزو بزرگترین نویسندگان ادبیات کودک جهان به شمار می رود.او، فرزند خانواده ای ثروتمند از طبقات بالای جامعه و افراد بانفوذ شمال انگلستان، دارای رگه ی ایرلندی و وابسته به دو طبقه ی اصیل نظامی و مذهبی بود. وی تدریس در آکسفورد را از ۱۸۵۵ آغاز کرد و تا ۲۶ سال بعد ادامه داد.ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب (۱۸۶۵) و آن سوی آینه (۱۸۷۲) از مهم ترین آثار او هستند که همچون دیگر آثار ادبی او با نام مستعار «لوییس کارول» منتشر شدند.هر دو کتاب، سفر آلیس، قهرمان دختر داستان را شرح می دهند و ماجراهایی را بیان می کنند که به صورت نمادین سیر تحول ذهنی او را در مسیر زندگی نشان می دهد. گونه ی داستان، خیال پردازی است و در بستری رشد می کند که فراواقعیت ها، المان های بنیادین طرح را تشکیل داده و لحظاتی از زندگی نویسنده را به تصویر می کشند.کارول در ردیف خیال پردازی نویسان مهم دوره ی ویکتوریا قرار دارد. مهارت او در بازی با کلمات، منطق و خیال پردازی خوانندگان، از کودکان گرفته تا برگزیدگان ادبی را مجذوب خود کرده است و فراتر از آن، آثار وی عمیقا در فرهنگ امروزی جای گرفته و بسیاری از هنرمندان را تحت تأثیر قرار داده است.لوییس کارول، ۱۴ ژانویه ی ۱۸۹۸، در شصت و شش سالگی بر اثر ذات الریه ی شدید در گیلدفورد، در جنوب شرقی انگلستان درگذشت و در گورستان «مونت سمتری» در گیلدفورد به خاک سپرده شد.

کتاب های لوییس کارول

آلیس در سرزمین عجایب


بیشتر بخوانید

چگونگی خلق «شخصیت های کودک» در داستان ها

در این مطلب می خواهیم درباره ی چگونگی به تصویر کشیدن «شخصیت های کودک» در داستان ها صحبت کنیم و درک بهتری را از ویژگی های آن ها به دست آوریم.

ژانر فانتزی، پرورشگاه تخیل و خلاقیت

زمانی در تاریخ بشر، تمامی آثار ادبی به نوعی فانتزی به حساب می آمدند. اما چه زمانی روایت داستان های فانتزی از ترس از ناشناخته ها فاصله گرفت و به عاملی تأثیرگذار برای بهبود زندگی انسان تبدیل شد؟

نگاهی به نویسندگان بزرگ با نام های مستعار

برخی از محبوب ترین و پرفروش ترین نویسندگان در دنیای ادبیات، تمام مسیر حرفه ای خود را با به کارگیری هویت هایی جایگزین خلق کرده اند.

برترین دنیاهای خیالی در داستان ها

با ما همراه شوید تا جهان های به یاد ماندنی در دنیای ادبیات را بیشتر بشناسیم.

نگاهی به شخصیت های زن قدرتمند در آثار داستانی

دو نیرو در دنیا وجود دارد؛ یکی شمشیر است و دیگری قلم. نیروی سومی نیز هست که از آن دو قدرتمندتر است: نیروی زنان.

5 نکته درباره مغز انسان از کتاب «آلیس در سرزمین عجایب»

اکنون حدود یک قرن و نیم از اولین باری که آلیس این سفر را شروع کرد، می گذرد و داستان فروتنانه ی کارول، حالا الهام بخش خلق فیلم ها، نقاشی ها و بسیاری از هنرهای دیگر شده است.

جهانی نو با پیوند ژانرهای علمی تخیلی و فانتزی

چه اتفاقی می افتد وقتی دو ژانر علمی تخیلی و فانتزی، و انتظارات متفاوتی که از آن ها داریم، در تار و پود یکدیگر تنیده شوند؟

ده داستان معروف و دوست داشتنی بر اساس اتفاقات واقعی

از آثار کلاسیک جاودان گرفته تا شاهکارهای مدرن، به نظر می رسد که نویسندگان همیشه از واقعیت های غم انگیز و غیرمعمول زندگی خود برای خلق داستان های به ظاهر خیالی استفاده می کرده اند.

آثار کلاسیک، پنجره ای رو به میراث و گذشته ی بشر

وقتی که آثار کلاسیک را مطالعه می کنید، در واقع در حال خواندن کتاب هایی هستید که نقشی اساسی در شکل گیری چگونگی نوشتن و خواندن ما در عصر حاضر داشته اند