اولریش مارزلف

اولریش مارزلف

اولریش مارزولف (Ulrich Marzolph) استاد ایرانی‌شناس و اسلام‌شناس آلمانی است.
او اسلام‌شناسی، چینی‌شناسی و رومی‌شناسی در دانشگاه کلن آلمان و مهشد ایران فرا گرفت و اکنون استاد اسلام‌شناسی در دانشگاه Georg-August-University در گوتیگن آلمان است و از اعضای ارشد کمیته ویرایشگر دانشنامه افسانه‌ها Enzyklopädie des Märchens است که مرکز تحقیق و چاپ در انجمن آکادمی علوم گوتیگن بین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۵ است. در سال ۲۰۱۶ او رهبری پروژه تحقیقاتی «خاور با ما: روایت‌های جهان اسلام در سنت‌های شفاهی اروپایی» "The Orient Within Us: Narratives from the Muslim World in European Oral Tradition" به عهده گرفت.
او در سال ۲۰۰۲ در انجمن مطالعات پیشرفته دانشگاه ایندیانا در ایندیانا بلومینگتون به عنوان عضو موقتی (fellow) بود. در سال ۲۰۰۳ استاد مدعو در موزه ملی قوم‌شناسی اوساکا در ژاپن بود؛ و در سال ۲۰۱۲ به عنوان پژوهشگر بنیاد هنرهای اسلامی در هانولولو در هاوایی مشغول به کار بود.
موضوع اصلی تحقیق‌های او فرهنگ داستانی در بین مسلمانان خاورمیانه و خاور نزدیک است. تز دکترای او در سال ۱۹۸۱ گونه‌شناسی فولکلوره ایرانی بوده‌است و Habilitation او (کتاب دوم: ۱۹۹۲) دربارهٔ مطالعات داستان‌های شوخ گونه ادبیات عربی در دوران پیشامغول بوده‌است. در سال‌های اخیر او وقتش را صرف پژوهش دربارهٔ ادبیات محبوب ایرانی در قرن نوزدهم میلادی و همچنین تحقیق دربارهٔ تاریخ هزار و یک شب بوده‌است.

کتاب های اولریش مارزلف

چاپ مصور


تصویرسازی داستانی


تاریخ ادبیات فارسی18


بهلول نامه


اخبارنامه


طبقه بندی قصه های ایرانی