کتاب هر روز موهبتی است

Every Day is Extra
خاطرات جان کری از مذاکرات هسته ای

مشخصات کتاب هر روز موهبتی است
مترجم :
شابک : 978-6002535108
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 726
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2018
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 10 بهمن

معرفی کتاب هر روز موهبتی است اثر جان کری

«جان کری»، وزیر امور خارجه آمریکا در کتاب جدیدش به نام Every Day is Extra (هر روز موهبتی دیگر است) به شرح ماجراهای زندگی خودش از زمانی که فرزند یک دیپلمات بوده تا پایان دورانش در وزارت خارجه آمریکا پرداخته است.

کتاب هر روز موهبتی است

جان کری
جان فوربز کِری (به انگلیسی: John Forbes Kerry) متولد ۱۱ دسامبر ۱۹۴۳) سیاستمدار و وکیل آمریکایی است که ۶۸مین وزیر امور خارجه ایالات متحدهٔ آمریکا در دولت دوم باراک اوباما بود. او از ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۳ سناتور دموکرات ایالت ماساچوست در مجلس سنای آمریکا بود. او در ۲۹ ژوئیه ۲۰۰۴ رسماً به عنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۴ معرفی شد که از جورج بوش شکست خورد.
قسمت هایی از کتاب هر روز موهبتی است (لذت متن)
«جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از در اتاقی کوچک و بی پنجره که کنار سالن شورای امنیت سازمان ملل قرار داشت و به زحمت بزرگتر از انباری های داخل خانه بود رد شد. داخل اتاق فقط یک میز و دو صندلی قرار داشت. با هماهنگی های قبلی، من از دری در آن سو وارد شده و آنجا منتظر بودم. این اولین دیداری بود که در 40 سال گذشته میان یک وزیر خارجه آمریکا و وزیر خارجه ایران انجام می شد.

ارزیابی های متحدان ما، از جمله اسرائیل و کارشناسان خودمان این بود که ایران با شتاب در حال حرکت به سمت توانمندی سلاح هسته ای بود. هیچ کس شکی نداشت که آنها در آن زمان به توانمندی چرخه سوخت هسته ای دست پیدا کرده بودند. ایران از 164 سانتریفیوژی که در روزهای اولیه دولت جورج دبلیو بوش برای غنی سازی اورانیوم می چرخاند، تا سال 2011 خودش را به جایی رسانده بود که میان 27000 سانتریفیوژ مستقر خود، 19000 دستگاه سانتریفیوژ را مورد استفاده قرار می داد.ایرانی ها مقادیر کافی اورانیوم غنی شده ذخیره کرده بودند که در صورت گریز هسته ای برای ساخت 8 تا 10 بمب کافی بود. آنها چند ماه با راه اندازی یک رآکتور پلوتونیوم که قادر به تولید مقادیر کافی پلوتونیوم درجه تسلیحاتی برای ساخت بمب های بیشتر بود، فاصله داشتند. ارزیابی کارشناسان ما این بود که ایران می تواند ظرف دو تا 3 ماه به سمت ساخت یک بمب گریز بزند.

معتقد بودیم اگر ایالات متحده می خواهد برنامه هسته ای ایران را به نحو مناسب مهار کند و از وارد شدن به جنگی یکجانبه در خاورمیانه جلوگیری کند، لازم است تمامی چاره های دیپلماسی را امتحان کند. طی این سال ها آموخته بودیم که آمریکا و ارزش هایی که ما نمادش هستیم، هنگامی قدرتمندتر می شوند که صبوری و بلوغ خرج دهیم و ائتلافی وسیع در حمایت از خودمان ایجاد می کنیم، این همان کاری است که "جورج اچ. دبلیو بوش" هنگام جنگ خلیج [فارس] انجام داد و همان کاری است که ما هنگام تدوین راهبردی برای غلبه بر داعش انجام دادیم. ما از رفتارهای تهاجمی ایران در منطقه آگاه بودیم، دقیقا به همین علت بود که آنها را بابت فعالیت های موشکی، نقض حقوق بشر و قاچاق سلاح تحریم کرده بودیم.