کتاب سوییت فرانسوی

Suite Française
کد کتاب : 14323
مترجم :
شابک : 978-9644485299
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 492
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2004
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 20 تیر

همراهان فرانسوی
Suite Française
کد کتاب : 17020
مترجم : میترا شهابی
شابک : 978-9643741839
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 448
سال انتشار شمسی : 1388
سال انتشار میلادی : 2004
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 20 تیر

معرفی کتاب سوییت فرانسوی اثر ایرن نمیروفسکی

قبل از معرفی کتاب سوییت فرانسوی نوشته نمیروفسکی اشاره کوتاهی به زندگی پر فراز و نشیب او میاندازیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

در اوایل دهه 50 ، وقتی ایرن نمیروفسکی اوکراینی مشغول به نوشتن کتاب سوییت فرانسوی بود یک نویسنده سرشناس بود که در پاریس زندگی میکرد.او که یهودی بود در سال 1942 دستگیر و به آشویتس تبعید شد و یک ماه بعد در سی و نه سالگی درگذشت.دو سال قبل از آن ،در یک روستای کوچک در مرکز فرانسه بهمراه ، همسرش و دو دختر کوچکشان زندگی میکردند و در تلاشی عبث برای گریز از نازی ها زندگی خود را به سر میبردند.در همان زمان او رمان خود را آغاز کرده بود . یک تصویر درخشان از یک درام که خود او در آن قربانی می شد.هنگامی که او دستگیر شد ، دو قسمت از کتابش که 5 قسمت بود را به پایان رسانده بود .دسته نوشته های خود را در چمدانی گذاشته و دخترانش آنرا با خود بردند.شصت و چهار سال بعد می توانیم شاهکار ادبی نمیروفسکی را بخوانیم.

قسمت اول "طوفانی در ماه ژوئن" میباشد.داستانی که از هرج و مرج عظیم مهاجرت سال 1940 صحبت میکند که از پاریس در آستانه حمله نازی ها اتفاق می افتد و طی آن چندین خانواده طرد شده تحت شرایطی غیرقابل کنترل کنار یکدیگر جمع میشوند.آنها سهمی ازین دنیا ندارند جز میل به بقایی که درون هر آدمی وجود دارد. برخی در تلاش برای حفظ زندگی هستند ، برخی دیگر برای حفظ زندگی خود تلاش می کنند - اما خیلی زود ، همه در کنار هم ، مجبور خواهند شد که با موارد ناگوار جسمی و عاطفی و نابودی روبرو شوند که به دلیل جا به جایی اتفاق میافتد.در بخش دوم "دولچه" وارد زندگی پیچیده ی یک روستای اشغالی آلمان می شویم.روستاییان - از اشرافی گرفته تا مغازه دار تا دهقانان - با اضطراب حضور سربازانی که در بین آنها حضور داشتند ، با شرایط موجود کنار آمدند. برخی مقاومت را انتخاب می کنند ، برخی دیگر همکاری می کنند و هرچه جامعه آنها با این اعمال دست و پنجه نرم میکند زندگی این زنان و مردان بویی از زندگی آزادانه و با شرافت یک انسان نمیبرد.

کتاب سوییت فرانسوی


ویژگی های کتاب سوییت فرانسوی

برنده جایزه رنودو سال 2004

ایرن نمیروفسکی
ایرن نمیروفسکی (Irène Némirovsky) رمان‌نویس قرن بیستم میلادی اهل روسیه است.او بیش از نیمی از عمرش را در فرانسه زندگی کرد و به فرانسه نوشت، اما ازتابعیت فرانسه محروم شد.طبق قوانین نژادپرستانه به عنوان یهودی دستگیر شد - که تغییر دین او به کاتولیک رومی را در نظر نگرفتند.او در 39 سالگی در آشویتس درگذشت. نمیروفسکی شهرتش را برای française Suite پس از مرگ بدست آورد.
قسمت هایی از کتاب سوییت فرانسوی (لذت متن)
آپارتمان طوری ساخته شد بودکه نگاه ،از دالان ورودی تا اتاق های ته خانه می رسید.از درهای بزرگ باز،می توانستی یک ردیف اتاق های پذیرایی سفید و طلایی را ببینی.

سن پترزبورگ در نظر بسیاری از نویسندگان و شاعران روش،شهری افسانه ای است.اما ایرن نمیروفسکی جز سلسله ای از کوچه های تاریک و پوشیده از برفی که باد یخ زده برخاسته از آب های گندیده و تهوع آور کانال های نوا آنها را در مینوردید،چیزی دراین شهر نمیدید.

لئون نمیروفسکی که اغلب میبایست برای رسیدگی به کارهایش به مسکو برود،درآنجا آپارتمان مبله یک افسر گارد شاهی به نام «دزسنت»را،که در آن هنگام مامور خدمت در سفارت روسیه در لندن بود،اجاره کرده بود.از آنجا که گمان میکرد اهل خانه اش در مسکو در امان خواهند بود،آنها را به این شهر منتقل کرد.اما اتفاقا جنگ در اکتبر 1918،درست از همین جا با شدت هرچه تمام تر آغاز شد.ایرن در اوج شلیک تیر و توپ،کتابهای کتابخانه دزسنت،این افسر ادیب را مطالعه میکرد.بدین سان با هویسمانس،موپاسان،افلاطون و اسکار وایلد آشنا شد.تصویر دوریان گری کتاب مورد علاقه وی بود.