کتاب مراحل اساسی سیر اندیشه در جامعه شناسی

Main Currents in Sociological Thought
کد کتاب : 14347
مترجم :
شابک : 978-9644451331
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 803
سال انتشار شمسی : 1393
سال انتشار میلادی : 1965
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 11
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب مراحل اساسی سیر اندیشه در جامعه شناسی اثر رمون آرون

این اثر، نخست در دو جلد به زبان انگلیسی و سپس در یک جلد به زبان فرانسه منتشر شده است. این کتاب مجموعة درس هایی است که آرون در دانشگاه های انگلستان و فرانسه (سوربون) داده و در آنها از افکار و اندیشه های هفت جامعه شناس و متفکر نامدار تاریخ، مونتسکیو، اوگوست کنت، کارل مارکس، آلکسی دوتوکویل، امیل دورکیم، ویلفردو پارتو و ماکس وبر، بحث کرده است.
در هر فصل از کتاب، ابتدا از نگاهی کلی به جایگاه و افکار هر متفکر، آغاز شده، سپس به چند نکتة اساسی از اندیشة او اشاره می شود. سرانجام نوعی نتیجه گیری مقایسه ای، اطلاعات دربارة زندگی نامه و آثار هر متفکر، بخش حواشی و کتابشناسی قرار دارد. سیر مطالب کتاب از حیث زمانی، کلی به جزئی، توالی جریان های فکری و ترتیب و ترتب آنها نسبت به هم یا همگونی و ناهمگونی آنها منطقا قابل قبول و جذاب است. در همة موارد، نویسنده نسبت به آنچه در گذشته دربارة متفکران پیشین گفته است، هشیار است و در نتیجه، اندیشه های آنها را در کنار یا در برابر هم در تطبیق با زمانة آنها و زمانة مورد بحث آرون قرار می دهد و برای بحران فکری و نظریه سازی روزگار خود و تعارض میان جامعه شناسی ایدئولوژیک بلوک شرق سابق و جامعه شناسی علم گرا یا علم نما و به نحو دیگری ایدئولژیک جهان غرب، رندانه، راه هایی را جستجو یا پیشنهاد می کند.

کتاب مراحل اساسی سیر اندیشه در جامعه شناسی

رمون آرون
رمون آرون (به فرانسوی: Raymond Aron)؛ (زاده ۱۹۰۵ – درگذشته۱۹۸۳) جامعه شناس، فیلسوف، مورخ و مفسر سیاسی فرانسوی بود.رمون آرون در سال ۱۹۲۴ در آزمون ورودی دانش‌سرای عالی پاریس قبول شد و چهار سال بعد با کسب رتبه اول، این دوره را به پایان رساند. او و سارتر در این دوره چهارساله با یکدیگر دوست شدند به گونه‌ای که با هم پیمان بستند هر یک زودتر درگذشت، یادداشتی در سوگ دیگری بنویسد.او در سال ۱۹۲۸ به خدمت نظام وظیفه رفت و دچار بحران روحی شد و همواره از پادگان محل خدمتش به عنوان «زندا...
دسته بندی های کتاب مراحل اساسی سیر اندیشه در جامعه شناسی