کتاب تاریخ فلسفه در جهان اسلامی

History of Philosophy in the Islamic World
کد کتاب : 14351
مترجم :
شابک : 978-0000780478
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 816
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2014
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 12
زودترین زمان ارسال : 14 تیر

معرفی کتاب تاریخ فلسفه در جهان اسلامی اثر حنا الفاخوری

تاریخ «الفلسفة العربیه»، نامی است که مولفان دانشمند، حنا الفاخوری وخلیل الجر، بر این کتاب نهاده اند، لیکن در مطاوی آن اشاره کرده اند که چنین فلسفه ای را «فلسفه اسلامی» نیز می توان خواند. وحق هم همین است. زیرا کسانی چون فارابی، ابن سینا، غزالی، سهروردی، ابن رشد، ابن ماجه، این طفیل و ابن خلدون، که ذکرشان در این کتاب آمده و آثار خود را به عربی نوشته اند، همه از فرهنگ عظیم اسلامی مایه گرفته اند. بنابر این ترجیح داده شده است که با الهام از استاد احمد آرام که به جای «العربی، العربیة»، در این موارد، «جهان اسلام یا اسلامی» به کار می برند، برای کتاب عنوان تاریخ فلسفه در جهان اسلامی اختیار شود.
اصل کتاب در دو جلد است، ولی با توجع به ملاحظات ناشر صلاح را در آن دانست که آن دو جلد را دربک مجلد قرار دهد. بنابر این اگر سخنی از جلد اول یا دوم رفته است، مراد بخش اول یا دوم همین مجلد است.
در مواردی که مولفان مطلبی را از کتب فارسی ترجمه کرده و در اثر خود آورده اند، مترجم کوشیده که عین متن فارسی را بیاید و نقل کند. اگر مطلبی را از کتب دیگر آورده اند و آن کتب به فارسی ترجمه شده، به آن ترجمه ها نیز نظر شده است.
کتاب تاریخ فلسفه در جهان اسلامی از 4 باب تشکیل شده است و هر باب نیز خود به فصل های گوناگونی تقسیم می شود. این کتاب را عبدالمحمد آیتی ترجمه کرده است.

کتاب تاریخ فلسفه در جهان اسلامی

حنا الفاخوری
حنا الفاخوری (1914 - 2011) کشیش ملکی لبنانی، عضو مبلغان جامعه سنت پاول، فیلسوف و زبان شناس بود.وی در زله لبنان متولد شد، جاییکه خانواده اش از روستای مجدالون در نزدیکی بعلبك نقل مکان کردند.وی در سال 1927 به "Séminaire Sainte-Anne de Jérociation" (مدرسه علمیه سنتی اورشلیم) پیوست و تحصیلات ابتدایی خود را در سال 1936 به پایان رساند.وی در سال 1943 به کشیشی منصوب شد.
دسته بندی های کتاب تاریخ فلسفه در جهان اسلامی
نکوداشت های کتاب تاریخ فلسفه در جهان اسلامی
This is a well-written and interesting work
این یک اثر خوش ساخت و جالب است.
Muhammad Khan

As an introduction to philosophy in the Islamic world, the book is readable, relatively thorough, and provides a solid foundation for the topic.
این کتاب به عنوان مقدمه ای بر فلسفه در جهان اسلام، خواندنی و نسبتا کامل است و پایه ای محکم برای موضوع ارائه می دهد.
Reading Religion

قسمت هایی از کتاب تاریخ فلسفه در جهان اسلامی (لذت متن)