کتاب ابن بطوطه

Ibn Battuta
کد کتاب : 14424
شابک : 978-9641853961
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 408
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2015
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 2 مهر

معرفی کتاب ابن بطوطه اثر محمد علی موحد

سفرنامه ی ابن بطوطه، سیاح مراکشی گویاترین و زنده ترین سند فرهنگی جهان اسلام است که از قرن هشتم هجری (چهاردم میلادی) به دست ما رسیده است. سفرنامه ی وی، آیینه ای است که زیر و روی جوامع اسلامی روزگار در آن منعکس است. نه تنها سیره و عملکرد طبقات حاکم و نگرش و روش پادشاهان و دیوانیان که راه و رسم عالمان و فقیهان، مراسم و آداب تشریفات جاری، چگونگی گذران مردم، مدرسه ها و خانقاه ها، شادی ها و ماتم ها و در یک کلمه احوال و اوضاع اجتماعی و سیاسی و فرهنگی؛ این همه را از خلال سفرنامه ی ابن بطوطه توان دید.
دکتر محمدعلی موحد که پیشتر در ترجمه ی سفرنامه ی ابن بطوطه به فارسی همت گماشته بود با تألیف کتاب پیش رو جذاب ترین و تکان دهنده ترین بخش های کتاب سفرنامه را بازسازی و برجسته کرده است. مولف مسائل مهمی از قبیل نقش فردی و اجتماعی زنان، قدرت سیاسی، دین و دولت، آموزش و فرهنگ و بسیاری موضوعات مهم دیگر را با تحقیق در سفرنامه ی ابن بطوطه و منابع دیگر آن روزگار به نحوی خواندنی حتی برای خواننده ی غیرمتخصص ترسیم کرده است.
کتاب با طرح پرسش هایی درباره ی علل عقب ماندگی و انحطاط جوامع اسلامی ذهن خواننده را برای تعمق و بحث و گفت وگو در باره ی مواجهه سنت و مدرنیته برمی انگیزد.

کتاب ابن بطوطه

محمد علی موحد
محمدعلی موحد (زادهٔ ۱۳۰۲، تبریز) عرفان‌پژوه، تاریخ‌نگار و حقوق‌دان، و عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.صمد موحد برادر اوست. محمدعلی‌موحد تحصیل را در مدارس تدین و اتحاد نو تبریز آغاز کرد و در سال ۱۳۱۹، پس از اخذ دیپلم متوسطه در رشتهٔ ادبی، به تهران آمد. اما به‌واسطهٔ فوت پدر (در سال ۱۳۱۷) به تبریز بازگشت و سرپرستی خانواده را برعهده گرفت و به مدت ده سال در تبریز و تهران اقامت گزید.وی در طول زندگی خویش همواره مشغول تحقیق، تألیف و ترجمه بوده و آثار شاخصی از خود ...