کتاب دایره المعارف هنر

Encyclopedia of Art
کد کتاب : 14985
شابک : 978-6001051227
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 1200
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1999
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 10 مرداد

معرفی کتاب دایره المعارف هنر اثر رویین پاکباز

"دایره المعارف هنر" اثری است از دسته ی کتاب های مرجع به کوشش "رویین پاکباز" که از مجموعه ی مقالات و نوشته های ارزشمند در باب هنر، اصطلاحات هنری و تاریخ آن ها تشکیل شده است. بدنه ی اصلی "دایره المعارف هنر" به ترتیب حروف الفبا از الف تا ی تشکیل شده و بیش از دو هزار و پانصد مدخل در باب مسائل هنری دارا می باشد. عمده ی اطلاعات این بخش شامل هنر نقاشی، مجسمه سازی و گرافیک است اما اطلاعاتی در زمینه ی خوش نویسی، معماری، موزاییک و سفال گری نیز در بردارد. بنابراین آنچه در بدنه ی "دایره المعارف هنر" مطرح شده، مطالبی است درباره ی نقاشان، مجسمه سازان و سایر هنرمندان که به همراه مکاتب هنری، سبک و اسلوب، مواد و ابزار و اصطلاحات هنری و زیبایی شناسی تحت سرپرستی "رویین پاکباز" گردآوری شده است.
"دایره المعارف هنر" همچنین دارای تصاویر رنگی و سیاه و سفید ارزشمندی مرتبط با مسائل مطرح شده در کتاب است که بالغ بر هشتصد تصویر سیاه و سفید و همچنین صد و شصت تصویر رنگی در آن به چشم می خورد. علاوه بر بدنه و تصاویر، اثر دارای سه پیوست می باشد که پیوست نخست با بیش از پنجاه مدخل در زمینه ی تاریخ، پیوست دوم با بیش از دویست و شصت مدخل در باب مضامین به کار رفته در هنر جوامع مختلف نظیر نمادها، شخصیت های ادبی و مذهبی، خدایان و رویدادها و نهایتا پیوست سوم با بیش از هزار و پانصد واژه ی بیگانه در کنار معادل فارسی آن ها، در اختیار مخاطب قرار گرفته است. بخش زیادی از مطالب این دایره المعارف ارزشمند مرتبط با هنر ایرانی بوده و مرجع مناسبی برای دوست داران هنر و هنرجویان به حساب می آید.

کتاب دایره المعارف هنر

رویین پاکباز
رویین پاکباز (متولد سال ۱۳۱۸)، تاریخ‌نگار هنر، منتقد و نقاش نوگرای ایرانی است که نقش مهمی را در تبدیل رشتهٔ تاریخ هنر به یک زمینهٔ علمی و دانشگاهی در ایران بر عهده داشته‌است. مهم‌ترین دستاوردهای پژوهشی او «دائرةالمعارف هنر» در سه جلد و «نقاشی ایران از دیرباز تا امروز» برشمرده می‌شوند.رویین پاکباز دانش‌آموختهٔ دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشتهٔ نقاشی (۱۳۴۷) است و کارشناسی ارشد خود را رشتهٔ زیباشناسی از دانشگاه پاریس یک دریافت کرد (۱۳۵۶...
دسته بندی های کتاب دایره المعارف هنر
قسمت هایی از کتاب دایره المعارف هنر (لذت متن)
امروزه هنر جایگاه و کارکرد با اهمیتی در جامعه ما یافته است. افزایش روز افزون شماره هنروران و خواستاران هنر و گسترش دامنه فعالیت های هنری، طبیعتا، نیازهای اطلاعاتی و معرفتی گوناگونی را به وجود آورده است که متاسفانه غالبا بی پاسخ مانده اند. به خصوص از این نظر در عرصه های آموزش و پژوهش هنر، دچار کمبود های بنیادی هستیم. حوزه وسیع دایره المعارف هنر شامل موضوعات کلی و جزئی هنر جهان از گذشته های دور تا امروز است و در این میان هنر ایران جایگاهی ویژه دارد. واژه هنر در عنوان و مطالب کتاب در معنای محدود و خاص -هنر بصری و هنر تجسمی- به کار رفته است و در واقع ارکان اصلی این دایره المعارف را مقالات مربوط به نقاشی، پیکره سازی و هنر گرافیک تشکیل می دهند.