کتاب تاریخ ایران

History of Iran
(از آغاز اسلام تا پایان صفویان)
کد کتاب : 16425
شابک : 978-9642246953
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 1168
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 2006
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 27 تیر

معرفی کتاب تاریخ ایران اثر رسول جعفریان

"تاریخ ایران" مجموعه ای است به قلم "رسول جعفریان" که در این مجلد وقایع تاریخی ایران را "از آغاز اسلام تا پایان صفویان" دنبال می کند. نگارنده هدف از تالیف این اثر را مرور تاریخ ایران، بدون تکلف و اطناب بیان کرده و تمام تلاش خود را به کار گرفته تا اثری با زبانی ساده و به دور از دشواری کلامی و پیچیدگی بیافریند؛ این ساده نویسی بدین منظور صورت گرفته که مخاطبان، علی الخصوص خوانندگان جوان این کتاب، که نه به شکل تخصصی بلکه به صورت کلی قصد آشنایی با "تاریخ ایران" را دارند، بتوانند با مطالعه ی این اثر، تا حدودی به این هدف دست پیدا کنند و مهم ترین و برجسته ترین رویدادهای تاریخی ایران در عصر مذکور را بشناسند.
در این راستا محتوای کتاب "تاریخ ایران"، بیشتر به مسائل فرهنگی، اجتماعی، مدنی و سیاسی ایران "از آغاز اسلام تا پایان صفویان" پرداخته و "رسول جعفریان" در نظر داشته که تنها به شکل تک بعدی، به تاریخ سیاسی کشور نپردازد؛ بلکه علاوه بر آن، نظریات فرقه ها و مکاتب متنوع فکری و مذهبی را در کنار امور مربوط به پیشرفت و تمدن نیز بیان کند. البته با وجود تنوع مطالب و مضامین به کار رفته در کتاب، همچنان از روال و طبقه بندی تاریخی آن حفاظت به عمل آمده است.
"رسول جعفریان" با در نظر گرفتن زوایای گوناگون رویدادها، سهم گروه ها و مکاتب مختلف مذهبی و اجتماعی را در وقوع آن ها بیان کرده و با وجود خیل عظیمی از اتفاقات که این مرز و بوم به خود دیده است، سعی کرده در عین خلاصه نویسی و گلچین کردن وقایع مهم، در ارائه ی آنچه اصل و اساس بوده است، غفلت نورزد.

کتاب تاریخ ایران

رسول جعفریان
رسول جعفریان، روحانی و پژوهشگر تاریخ ایرانی است، وی اکنون استاد گروه تاریخ دانشگاه تهران، رئیس کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایرانو رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران می باشد.