کتاب تحلیل روان کاوانه ی متون ادبی

La psychanalyse du texte littéraire

  • 15 % تخفیف
    قیمت : 25,000 | 21,250 تومان

  • موجود
  • انتشارات: افراز افراز
مشخصات کتاب تحلیل روان کاوانه ی متون ادبی
شابک : 978-9642437962
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 184
سال انتشار شمسی : 1394
سال انتشار میلادی : 1997
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 4 اسفند

معرفی کتاب تحلیل روان کاوانه ی متون ادبی

ژان بلمن نوئل از نقادان روان کاوی معاصر کشور فرانسه در این کتاب با توسل به بسیاری از دست نوشته ها، قالب های روایتی، داستان های نویسندگان و اشعار منظوم و منثور شاعران،با گشودن مرزهای پر ابهام ادبیات و روان شناسی توانسته است چهره ای نوین به خوانش های ادبی اعطا کند. در تحلیل های او متن در مقام نخست قرار می گیرد و تصاویر خودآگاه و ناخودآگاه آن در قالب سمبل ها، نشانگان،رفتارها، اصوات و ظرافت های ساختاری عرض اندام می کند.
ژان بلمن نوئل در این کتاب با علم به این که همه پدیده های ذهنی را نمی توان به حیطه خودآگاهی نسبت داد، تلاش کرده است تا تحلیل خود را از توصیف مقدمات و عناصر روانشناسی گرفته تا معرفی نقدهای روان شناختی معاصر بسط دهد. نویسنده در «تحلیل روان کاوانه متون ادبی» در چهار فصل به تشریح و بررسی جنبه روان کاوانه متون ادبی پرداخته است. در فصل اول با عنوان «مفاهیم روان کاوی»، با توضیح در حداقل صفحات، وضوح بیشتر مفهوم تئوری روان کاوی در معنای دقیق خود شرح و بسط داده می شود، به طوری که با اشاره به رویکردها و اصول روان کاوی، به ساختار، پیکره بندی، نظام ها و مکانیسم های آن می پردازد.
در فصل دوم با عنوان «روان کاوی و ادبیات» نیز با اشاره به اولین دستاوردهای روان کاوانه در متون ادبی، به تشریح مطالعات و نقد ادبی بر اساس تفکرات فروید، شرح حال نویسی دستگاه روانی از ماری بناپارت و نقد روان شناختی شارل مورن می پردازد. فصل سوم نیز با بررسی چشم اندازها، زاویه دید زندگی نامه نویس شخصی، متن کاوی و کاربردهای دیگر روان کاوی، به اهمیت بیشتر متن نسبت به مولف اشاره دارد و در نهایت در فصل چهارم با بررسی نمونه هایی از اشعار شارل بودلر به این موضوع پرداخته که چگونه توجه به «ضمیر ناخودآگاه» در عمل، می تواند یک متن را شفاف سازی کند. همچنین در انتهای این کتاب نیز به واژه نامه روانشناسی به سه زبان فارسی،انگلیسی و فرانسه اختصاص دارد.

کتاب تحلیل روان کاوانه ی متون ادبی

دسته بندی های کتاب تحلیل روان کاوانه ی متون ادبی
قسمت هایی از کتاب تحلیل روان کاوانه ی متون ادبی (لذت متن)
فروید مبتکر روان کاوی با اینکه در حیطه نقد ادبی یک حرفه ای نبود، اما خود را از لذت تفسیر آثار ادبی محروم نمی کرد. هر بار که برای او موقعیت صحبت درباره آثار ادبی پیش می آمد، میل پیش برد دانش روان کاوی در آنجا مشاهده می شد. تجربه او از ادبیات و هنرهای زیبا که با اکثریت خوانندگانش مشترک بود، این امکان را به او می داد تا از طرف آنها «یک وابستگی عقلانی» را کسب کند که در این وابستگی، داستان های موردی - که در پرتو رمز و راز پزشکی اش ایجاد شده بود - می تولنستند سوژه هایی با ضمانت ظاهر شوند: از شخصیت های معروف، کمابیش «بیمار» منشأ می گرفتند و از اعتبار و عمومیت عاری بودند.حتی اگر هنرمندان آوازه این را دارند که متفاوت از انسان های دیگر (فانی) عمل کنند، هنر یک نشان انسانی و بشردوستانه و طبیعی را ارزانی می دارند.