کتاب سیر حکمت در اروپا

wisdom in Europe
رساله گفتار در روش راه بردن عقل

مشخصات کتاب سیر حکمت در اروپا
شابک : 978-9644010064
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 743
سال انتشار شمسی : 1396
سال انتشار میلادی : 1932
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 10
زودترین زمان ارسال : 10 اسفند

معرفی کتاب سیر حکمت در اروپا اثر محمدعلی فروغی

سیر حکمت در اروپا کتابی از محمدعلی فروغی است که جلد اول آن در سال ۱۳۱۰ منتشر شد. جلد دوم و سوم به ترتیب در سال های ۱۳۱۸ و ۱۳۲۰ انتشار یافت. این کتاب نخستین اثر دقیق و منظم از فلسفه غرب در ایران است.
در مقدمه سیر حکمت در اروپا، فروغی انگیزه خود را از تالیف این کتاب اینگونه توضیح میدهد: « ملاحظه فرمایید که در مشرق زمین و ممالک اسلامی از چندین قرن به این طرف جریان امور معارفی کاملا مانند اوضاع اسکولاستیک اروپا بوده است و این حالت بیشتر ازاین جهت شگفت آور است که شرع مقدس اسلام بنیاد احکام و کلیه ی امور را بر عقل گذاشته و تعلیمات هیچ حکیم و فیلسوفی را ضروری دین نشمرده است. بااین همه، فضلای ما هم جمود و رکورد اصحاب اسکولاستیک را داشته اند و نتیجه یک سان بوده است و عجیب تر اینکه مردم کشور ما در علم و حکمت نسبت به اروپائیان پیش قدم بودند و مغربیان اسکولاستیک را برچیده، وارد مراحل جدید شده، هفت شهر علم را گشتند و ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم.» در همین مقدمه فروغی میگوید که « کوشیده ام تا افکار اروپایی را به شیوه ی بیان ایرانی ارائه دهم و اصطلاحاتی را که در زبان و بیان ما سابقه نداشته است، از نو بسازم. اگر قصوری رفته ما را معذور دارند که در این راه پیش از ما کسی قدم نگذاشته و جاده کوبیده نشده بود.»

کتاب سیر حکمت در اروپا

محمدعلی فروغی
محمدعلی فروغی دردشتی (زادهٔ ۱۲۵۴ خورشیدی در تهران – درگذشتهٔ ۵ آذر ۱۳۲۱ در تهران) ملقب به ذُکاءالمُلک، ملی‌گرا، تجددخواه، روشن‌فکر، مترجم، ادیب و سخن‌شناس، فیلسوف، تاریخ‌دان، روزنامه‌نگار، فعال سیاسی اصلاح طلب، دیپلمات، نمایندهٔ مجلس، وزیر و نخست‌وزیر ایران بود. نخستین کتاب دربارهٔ فلسفه غرب (سیر حکمت در اروپا) به دست او نوشته شد. فروغی همچنین کتاب کلیات سعدی را تصحیح کرد و فرهنگستان ایران را تأسیس نمود. وی در کنگرهٔ هزاره فردوسی نیز شرکت داشت. علاوه بر این...
دسته بندی های کتاب سیر حکمت در اروپا