کتاب دانشنامه ی اسباب بازی های طهران قدیم

Asbab Bazi-haye Tehran Ghadim
کد کتاب : 26608
شابک : 978-9643915094
قطع : رحلی
تعداد صفحه : 446
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 14 تیر

معرفی کتاب دانشنامه ی اسباب بازی های طهران قدیم اثر زردشت هوش ور

کتاب « دانشنامه اسباب باز ی های طهران قدیم » نوشته زردشت هوشور بیش از 300 تا400 اسباب بازی بومی را به مخاطبان معرفی می کند. اسباب بازی هایی که اکثرا در گذر زمان به دست فراموشی سپرده شده اند و کمتر کسی به آنها پرداخته است.
نویسنده در بخشی از پیشگفتار این کتاب نوشته است: « تعجب برانگیز است که تا حدود چهل پنجاه سال قبل ، محدوده بازار شهرری که در آن زمان به آن «شاه عبدالعظیم» می گفتند ، بزرگ ترین کانون ابداع ، اختراع ، نوآوری ، ساخت ، عرضه و فروش اسباب بازی های دست ساز بود و ری شناسان و تهران شناسان معاصر هم که خوشبختانه هنوز زنده اند و قلم به دست دارند ، کمتر به این مقوله پرداخته اند و حتی در آثار خود نام چند نوع اسبا ب بازی را هم ذکر نکرده اند که این مهر تأییدی است بر آنچه گفته شد » .
کتاب اسباب باز ی های طهران قدیم حاضر دارای دو بخش است . بخش اول ، «کلیات» که شامل تعریف بازی و اسباب بازی ، تاریخچه ی اسباب بازی در جهان و ایران است . بخش دوم ، شناسنامه اسباب بازی های قدیمی استان تهران ، که از بخش اول مفصل تر است ، زیرا برای هر یک از اسباب بازی های معرفی شده شناسنامه ای تدوین شده که افزون بر تصویر اسباب بازی مورد نظر ، خواننده را با ویژگی هایی زیر آشنا می کند :
- شناسنامه اسباب بازی ، شامل : شماره شناسه اسباب بازی ، نام اسباب بازی ، وجه تسمیه اسباب بازی ، اجزای سازه اسباب بازی از چه موادی ساخته شده است، مشخصات ظاهری و روش بازی با آن، ابعاد (اندازه های هر اسباب بازی)، تاریخچه و سازنده.
- مراحل بازسازی ، شامل طرح نمونه ی بازسازی شده ، مجری بازسازی و تاریخ بازسازی.
- کاربری اسباب بازی ، شامل مقررات استفاده از اسباب بازی ، جنسیت کودکان ، سن کودکان ، تعداد همبازی ها ، محل بازی ، زمان بازی ، تنش ها و درگیری های احتمای حین بازی بین کودکان ، خطرات احتمالی اسباب بازی و کاربردهای اسباب بازی های قدیمی در توان بخشی کم توانان جسمی ذهنی.
در بخشی از این کتاب می خوانیم : « ساختن اسباب بازی و بازی کردن با آن ، از پیش از تاریخ آغاز شده است . تکه های استخوان و سنگ که به شکل مهره و مکعب ساخته می شد ، از اسباب بازی های کودکان در عصر نوسنگی بود . در آن دوره کودکان بعضی جوامع ، با اسباب بازی هایی که از روی وسیله های شکار بزرگسالان ساخته می شد ، بازی می کردند و در خیال خود به شکار حیوانات می رفتند » .

کتاب دانشنامه ی اسباب بازی های طهران قدیم

زردشت هوش ور
زردشت هوش‌ور جغرافیدان انسانی و پزشکی، استادیار و محقق دانشکده بهداشت دانشگاه تهران و مؤلف، سال ۱۳۱۰ در یکی از محلات قدیم تهران متولد شد.زردشت هوش‌ور در خانواده‌ای فرهنگی تربیت یافت و مدارج علمی را طی کرد. وی دانش‌آموخته دبیرستان دارالفنون است. تحصیلات دانشگاهی را از سال ۱۳۳۸ در دانشگاه تهران، در رشته جغرافیای انسانی آغاز کرد، در سال ۱۳۴۳ به استخدام دانشگاه تهران درآمد و در سال ۱۳۷۵ با رتبه استادی از همان دانشگاه بازنشسته شد.زردشت هوش‌ور در سال ۱۳۵۱ به گروه پژوهشگران ...
دسته بندی های کتاب دانشنامه ی اسباب بازی های طهران قدیم