کتاب خط بنایی

Khatt-e Banaee
تعریف ، تقسیم ، تعلیم ، تحلیل
کد کتاب : 26725
شابک : 978-6008679288
قطع : رحلی
تعداد صفحه : 250
سال انتشار شمسی : 1402
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 4 اردیبهشت

معرفی کتاب خط بنایی اثر حمیدرضا کشاورزی میاندشتی

خوشنویسی در بین هنرهای اسلامی از ارزش ویژه ای برخوردار است. از این رو جایگاه خاصی در آثار گوناگون، به ویژه در تزیین بناهای مذهبی دارد. خط بنایی (معقلی) به واسطۀ انطباق با آجر به سبب راست گوشه بودن در تزیین بناها استفاده شد. این خط یک هنر ترسیمی اسلامی برگرفته از خط کوفی و نقوش معقلی است که بر زیر نقش های مختلف هندسی، به ویژه مربع، با رعایت تناسب فضای سیاه و سفید و در یک چارچوب معین طراحی و ترسیم می شود. این امر باعث شده تا گونه های متعدد بر اساس شیوه های مختلف طراحی و رو ش های اجرایی در این خط به وجود آید. اما تقسیم بندی هایی که دربارۀ این خط صورت پذیرفته، عموما ناقص و دربردارندۀ همۀ ابعاد این خط نیست. این مقاله با استفاده از روش توصیفی تحلیلی و توسعه ای، با جمع آوری اطلاعات و مشاهدات میدانی سعی داشته به پیوند بین شیوۀ طراحی و روش های اجرایی در کتیبه های کوفی بنایی (معقلی) برخی بناهای اسلامی بپردازد.

کتاب خط بنایی

حمیدرضا کشاورزی میاندشتی
حمیدرضا کشاورزی میاندشتی هنرمند و پژوهشگر خط بنایی متولد بهمن 1350 در شهرری است؛ وی مدرک کارشناسی خود را در رشته صنایع دستی از دانشگاه شیراز اخذ کرده و کارشناسی ارشدش را در رشته هنر اسلامی؛ گرایش سفال و سرامیک در دانشگاه کاشان پشت سر گذاشته است. وی به تازگی تألیف کتاب «بنای خط» را به اتمام رسانده و بدین ترتیب؛ اولین کتاب آموزشی تخصصی در حوزه خط بنایی را روانه بازار کرده که این کتاب با مقدمه «مسعود نجابتی» تدارک دیده شده است.
دسته بندی های کتاب خط بنایی
قسمت هایی از کتاب خط بنایی (لذت متن)
خط بنایی یک هنر ترسیمی اسلامی برگرفته از خط کوفی و نقوش معقلی است که بر زیرنقش های مختلف هندسی، به ویژه مربع، با رعایت تناسب فضای سیاه وسفید و در یک چارچوب مشخص طراحی و ترسیم می شود. این امر باعث شده تا گونه های متعدد بر اساس شیوه های مختلف طراحی و روش های اجرایی در این خط به وجود آید.