کتاب تمدن و فرهنگ

Civilization and culture
کد کتاب : 32892
شابک : 978-6004055628
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 354
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 5 آبان

معرفی کتاب تمدن و فرهنگ اثر مرتضی مردیها

در پیچیدگی انبوه جهان ما، یافتن راهی سربراه به رهایی دشوار است، ولی شاید راهی باشد که به رهایی کمک کند. این کتاب می کوشد وجهی از این راه را نشان دهد: راه رهایی از خطای فهم رایج از نسبت تمدن و فرهنگ، با مشخصۀ فرادستی فرهنگ نسبت به تمدن، که کژی آن موجب کاستی بوده است.
نیمۀ نخست کتاب بحثی است نظری در بارۀ فرهنگ، چیستی و چرایی آن، و نقشی که تمدن و پیشرفت مادی بر آن می گذارد. نگاه من نشان می دهد که فرهنگ نه اصالتی دارد و نه شکوهی. به سادگی زیردست تمدن می نشیند و تابع و خدمتگزار آن است. نیمۀ دوم، همین موضوع را در زمینۀ ایران پس از انقلاب و جنگ و تحولات فرهنگی آن بررسی می کند.

کتاب تمدن و فرهنگ

مرتضی مردیها
سید مرتضی مردیها (متولد ۱۲ مرداد ۱۳۳۹) نویسنده، روزنامه‌نگار و مترجم ایرانی است.او استاد فلسفه و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی بود.[۵] مردیها مدیر گروه اندیشه روزنامه جامعه بود و با روزنامه‌های توس و نشاط نیز همکاری داشت. او در فروردین‌ماه سال ۱۳۸۹ از دانشگاه علامه طباطبایی اخراج شد و در مهرماه ۱۳۹۰ به فرانسه و سپس آمریکا مهاجرت کرد. مردیها پس از آن به مؤسسه مطالعات پیشرفته ردکلیف در دانشگاه هاروارد رفته و در آنجا مشغول پژوهش شد. مردیها از سال ۱۳۹۷ مجدداً در دانشگاه علامه ط...