کتاب روح القوانین

The Spirit of the Laws
(2 جلدی)
کد کتاب : 33886
مترجم : علی اکبر مهتدی
شابک : 978-9640014820
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 1135
سال انتشار شمسی : 1392
سال انتشار میلادی : 1748
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 12
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب روح القوانین اثر مونتسکیو

روح القوانین رساله ای دربارهٔ نظریه سیاسی نوشته بارون منتسکیو است.
مفهوم جدایی سه قوه قضائیه، مقننه و مجریه، یکی از انگاره های پایه ای قوانین اساسی همه حکومت های پارلمانی اروپا و جهان، نخستین بار در کتاب روح القوانین تدوین و تنظیم شد.
روح القوانین تأثیری ژرف بر جمهوری فرانسه و دیگر جنبش های دموکراتیک و لیبرال جهان آن روزگار گذاشت و به مهم ترین منبع تدوین قانون اساسی آمریکا و اغلب مردم سالاری های اروپایی بدل شد.
در کتاب روح القوانین شارل منتسکیو نقش اقلیم را بر ویژگی های ملت ها برشمرد. وی معتقد بود ملتهای گرمسیر مستعد تنبلی و دیکتاتوری و استبداد و ملتهای سردسیر جاه طلب و خشن و ملتهای با اب و هوای معتدل ازادی خواه و دموکراسی خواه هستند.

کتاب روح القوانین

مونتسکیو
شارل-لوئی دو سکوندا (Charles-Louis de Secondat) یا بارون دو مونتسکیو (Baron de Montesquieu)، یکی از متفکران سیاسی فرانسه در عصر روشنگری که در سال ۱۶۸۹ در بوردو از شهرهای فرانسه زاده شد. همه قبیله او از نژادگان و اشراف و در زمره حقوق دانان بودند. حقوق خواند و در سال ۱۷۰۸ به دادستانی پرداخت و سر آخر وکیل دادگستری شد. در سال ۱۷۱۳ پس از مرگ پدر به رایزنی حقوقی مجلس برگزیده شد.دو مونتسکیو به پژوهش‌های علمی، تاریخی و حقوقی توجه ویژه داشت و چون از وضع آن زمان کشور نا خرسند بود با نام مستعار کتا...