کتاب خواب ابدی

The Big Sleep
کد کتاب : 34501
مترجم :
شابک : 978-6004369190
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 101
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1997
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 30 خرداد

معرفی کتاب خواب ابدی اثر دیوید تامسن

این کتاب یکی از مجلدات مجموعه «خوانش فیلم» این انتشارات است که ترجمه ای از مجموعه «فیلم های کلاسیک بی اف آی» the British Film Institute از انتشارات موسسه فیلم بریتانیا.
در توضیح این مجموعه کتاب باید نوشت که به دلیل نگرانی از تخریب میراث فیلم های موجود در آرشیو فیلم و تلویزیون بریتانیا که بخشی از انستیتو فیلم بریتانیاست، این آرشیو فهرستی از 360 فیلم مهم تاریخ سینما را تهیه کرد. هدف بلندمدت این آرشیو گردآوری مجموعه ای از نسخه های بی نقص این فیلم ها بود تا بتوانند به مدت یکسال به طور مرتب و پیاپی آنها را در موزه سینمایی لندن نمایش دهند.
در کنار آن انتشارات این انستیتو نیز از نویسندگان حوزه های مختلف، شامل منتقدان، پژوهشگران فیلم، فیلمسازان و فیلمنامه نویسان، رمان نویسان، تاریخنگاران و افراد سرشناس هنری دعوت کرد تا درباره فیلم های فهرست شده در این آرشیو بنویسند. در هر یک از این کتاب ها، دریافت شخصی نویسنده از فیلم منتخب، به همراه تاریخچه مختصر تولید و فیلمشناسی مشروح و … به همراه تصاویر متعدد از نماهای فیلم درج شده است.
بر این اساس این کتاب نیز شرح و نقدی است خلاقانه بر فیلم «خواب ابدی» ساخته هوارد هاکس. این فیلم نوآر با اقتباس از رمانی به همین نام اثر ریموند چندلر ساخته و سال 1946 اکران شد. فیلمنامه «خواب ابدی» را ویلیام فاکنر، ریموند چندلر و لی براکت نوشته بودند. هامفری بوگارت، لورن باکال، مارتا ویکرز، دوروتی مالون و … در آن به ایفای نقش پرداختند.
یکی از دلایل شهرت فیلم موضوع بغرنج و پیچیده داستان آن است. در سال 1997، کتابخانه کنگره این فیلم را از نظر فرهنگی، تاریخی و زیبایی شناختی واجد اهمیت بسیار قلمداد کرد و آن را به فهرست ملی ثبت فیلم افزود.
تامسن در این کتاب با پرداختن به جزئیات ساخت فیلم اعم از چگونگی نگارش فیلمنامه، کارگردانی و انتخاب بازیگران گویی چگونگی شکل گیری جهان پرداخته هاکس را بر ما نمایان می کند. نویسنده ثابت می کند که «خواب ابدی» بود هیچ گونه هیاهو یا حتی خودآگاهی از جانب هاکس، از نظر ساختاری یکی از نوآورانه ترین فیلم های است که در هالیوود ساخته شده است.

کتاب خواب ابدی

دیوید تامسن
دیوید تامسن متولد سال 1941، مشهور به عنوان یکی از بزرگترین مقامات زنده در فیلم ها، نویسنده کتاب فرهنگ نامه بیوگرافی جدید است که اکنون در پنجمین دوره چاپ است. کتاب های وی شامل بیوگرافی نیکول کیدمن و The Whole Equation: A History of Hollywood است. تامسن همچنین نویسنده تحسین برانگیز "آیا شما دیده اید ...؟": مقدمه شخصی 1000 فیلم است. وی در سال 1941 در لندن متولد شد و اکنون در سانفرانسیسکو زندگی می کند.