کتاب شرح جامع مثنوی معنوی (دفتر ششم)

Masnavi Manavi
کد کتاب : 41325
شابک : 978-9644234118
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 1264
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 1999
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 28
زودترین زمان ارسال : 10 مهر

معرفی کتاب شرح جامع مثنوی معنوی (دفتر ششم) اثر کریم زمانی

"شرح جامع مثنوی معنوی" مجموعه ای است هفت جلدی به قلم استاد "کریم زمانی"، که شش دفتر مثنوی معنوی را تشریح نموده و جلد هفتم آن، فهرست راهنمایی از "شرح جامع مثنوی معنوی" می باشد.
اثر پیش رو که به همت انتشارات اطلاعات به عرصه ی چاپ رسیده است، شرح دفتر ششم مثنوی معنوی از این مجموعه ی گرانبهاست و استاد "کریم زمانی" مثنوی پژوه و مولوی پژوه برجسته ی ایرانی، با دقت و ظرافت تمام، بر تالیف آن نظارت نموده اند. همچون دیگر دفاتر مثنوی معنوی، این دفتر نیز چراغی است روشن و فروزان که خواننده را در مسیر مه گرفته ی وهم و خیال پیش می برد و با زدودن اضطراب دوران ها و پریشانی های ناشی از ناآگاهی، او را به سر منزل مقصود رهنمون می شود.
مثنوی اثری است ماورای جسم و امور نفسانی؛ بنابراین بدیهی است که مقاصد آن نیز در چارچوب و قید و بندهای نفسانی نمی گنجد و اگر کسی می خواهد به راستی از رهنمون های آن بهره ببرد و بدون گرفتار شدن در دام تاریک اوهام و خیالاتی که بوی فساد می دهند، به مقصد برسد، باید از بند خودبینی و دیگر تله های جسمانی و نفسانی برهد. افزودن بر دانسته ها و محفوظات، هیچگاه هدف غایی مثنوی نبوده است و برای فهمیدن این مقصد نهایی، سالک ابتدا باید قلب و روح را از هر آنچه رنگ تعلق دارد، خاصه از آز و طمع گرفته تا خودبینی و کینه و عناد، بزداید و اجازه دهد تا شهد کلام شیرین مولوی، همچون مایعی زلال بر سطح صیقل یافته ی روحش جریان یابد و آن را به رنگ و جلایی نو آذین دهد.

کتاب شرح جامع مثنوی معنوی (دفتر ششم)

کریم زمانی
کریم زمانی (متولد ۲۰ اردیبهشت ۱۳۳۰ در تهران) مولوی‌شناس ایرانی و مترجم و مفسر قرآن است. او دوره کارشناسی زبان و ادبیات عربی را در دانشگاه تهران گذرانده‌است. برجسته‌ترین اثر او که بیش از سی بار تجدید چاپ شده‌است، «شرح جامع مثنوی معنوی» در هفت جلد است.
دسته بندی های کتاب شرح جامع مثنوی معنوی (دفتر ششم)