کتاب معمای سرمایه

The Enigma of Capital and the Crises of Capitalism
و بحران های سرمایه داری
کد کتاب : 41661
مترجم :
شابک : 978-6009418800
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 434
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2010
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 6 تیر

برنده جایزه یادبود ایزاک دویچر سال 2010

معرفی کتاب معمای سرمایه اثر دیوید هاروی

دیوید هاروی (متولد 1935 در بریتانیا)، دانش آموخته ی دانشگاه کمبریج و استاد برجسته ی انسان شناسی و جغرافیا در سیتی یونیورسیتی نیویورک است. هاروی از نظر مورد استناد قرارگرفتن آثارش در زمینه ی جغرافیای آکادمیک در رتبه ی اول جهان و در زمینه های علوم انسانی و اجتماعی در زمره ی 18 نویسنده ی برتر جهان است. او که نزدیک به چهل سال است در مورد کتاب سرمایه ی مارکس نوشته و سخن رانی کرده، یکی از برجسته ترین مارکس شناسان جهان است و زمینه ی کاری اش عمدتا جغرافیا، نظریه ی اجتماعی و اقتصاد سیاسی است.
هاروی در شکل گیری جغرافیای مارکسیستی، جغرافیای انتقادی و جغرافیای انسانی به عنوان رشته هایی مستقل تاثیر به سزایی داشته است. برخی از کتاب هایش عبارت اند از: محدودیت های سرمایه (1982)، وضعیت پست مدرنیسم (1989)، فضاهای سرمایه: به سوی یک جغرافیای انتقادی(2001)، پاریس، پایتخت مدرنیسم (2003)، تاریخچه ی کوتاه نولیبرالیسم (2005)، فضاهای سرمایه داری جهانی (2006)، شهرهای طغیان گر: از حق به شهر تا انقلاب شهری (2012)، راهنمایی بر سرمایه ی مارکس (دو جلد؛ 2010 و 2013).
هاروی در معمای سرمایه به این می پردازد که چگونه نولیبرالیسم افسار گسیخته به بحرانی جهانی منجر شد. در سال های 1970، طبقه ی سرمایه دار برای دست یابی به سود بیشتر از سرمایه گذاری در تولید داخلی به سوی بازارهای مالی روی آورد، که این منجر به افزایش گرایش به خصوصی سازی، تضعیف قدرت چانه زنی طبقه ی کارگر، و پراکنده شدن تولید در سرتاسر جهان شد. با سقوط دست مزدها و کاهش تقاضا برای کالاها-و به ویژه مسکن- طبقه ی حاکم به توسعه ی شدید ابزار اعتباری دست زد که خود رشد سرسام آور بازارهای مالی و بازار مسکن را در پی داشت. با ترکیدن حباب بازار مسکن، بازارهای مالی نیز دچار مشکل شدند و نتیجه نیز چیزی نبود جز ویرانی اوضاع اجتماعی، به گمان هاروی باید از فرصت های پدید آمده برای به چالش کشیدن مشروعیت نظام سرمایه و ایجاد نظامی نوین مبتنی بر عدالت اجتماعی و برابری اقتصادی سود برد.

کتاب معمای سرمایه

دیوید هاروی
دیوید هاروی (به انگلیسی: David Harvey) (متولد ۳۱ اکتبر ۱۹۳۵، گیلینگام، کِنت، انگلستان)، استاد ممتاز جغرافیا و انسان‌شناسی در دانشگاه شهریِ نیویورک است. هاروی یکی از مهم‌ترین نظریه‌پردازان در عرصهٔ مسائل اجتماعی جهان است، او درجهٔ دکترای خود را در رشتهٔ جغرافیا در سال ۱۹۶۱ از دانشگاه کمبریج دریافت کرده‌است. به دلیل تأثیر و نفوذ چشمگیرش، در میان ۲۰ نویسندهٔ مرجع در عرصهٔ علوم انسانی قرار گرفته‌است. علاوه بر آن، او یکی از مرجع‌ترین جغرافی‌دانان آکادمیک در سطح ج...