کتاب عبید باز می گردد

Obeid is coming Back
عبید زاکانی، شاعر و طنزپرداز بزرگ ایرانی، اگر نه نخستین کس، اما مهم ترین طنزپردازی است که هزل را از حوزه شعر جدا کرد و به عرصه نثر آورد. در ادب سنتی ایران، هزل پردازی یکی از هنرهای شاعری شمرده می شد و نخستین کس به آگاهانه طنز و شوخ طبعی را در نثر مجال خود نمایی داد سعدی در گلستان است که به اقتضای آثاری چون کلیله ودمنه، جوامع الحکایات، شوخی ها را بیانی ادبی بخشید. «عبید بازمی گردد» اثری است بس خواندنی از دکتر جواد مجابی، شاعر و پژوهشگر مسائل ادبیات معاصر، وی طنزپرداز بزرگ همشهری اش را به دوره ای ترسیم می کند که برای ما سخت آشناست زیرا این روزگار ماست که نقش زده می شود با همه تلخی ها و شیرینی هایش...
کد کتاب : 5922
شابک : 978-9643516109
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 392
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 2010
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : 11 اسفند

معرفی کتاب عبید باز می گردد اثر جواد مجابی

مجابی در این رمان، «عبید زاکانی» را به دهه 20 و دوران اشغال ایران توسط متفقین آورده و از تضادهای حاصل از این مواجهه روایتی طنزآمیز به دست داده است. در «عبید بازمی گردد» نیز مانند بسیاری از دیگر آثار مجابی، تاریخ، دستمایه روایت قرارگرفته است و البته نه وجوه مریی و آشکار تاریخ، بلکه وجوه ناپیدا و مخفی مانده آنکه تنها توسط ادبیات و تخیل، مریی می شود. اینچنین است که مجابی به جای روایت تاریخ، ساخت های بنیادین برسازنده آن را نشانه می رود و آنها را با نگاه طنزاندیش خود نقد می کند. عبید، در رمان مجابی، زندگی ای به قدمت کل تاریخ دارد. هم تاریخی که گذشته است و هم تاریخی که هنوز نیامده است.

کتاب عبید باز می گردد

جواد مجابی
جواد مجابی (به انگلیسی: Javad Mojabi)(متولد ۲۲ مهر ۱۳۱۸ در شهر قزوین) شاعر، نویسنده، منتقد ادبی و هنرهای تجسمی، نقاش، طنزپرداز و روزنامه‌نگار ایرانی است. از او آثار متعددی به چاپ رسیده‌است. همچنین برای مدت کوتاهی سردبیر مجله ادبی دنیای سخن بود.