کتاب زنان در شاهنامه

Women in Shahnameh
کد کتاب : 61171
مترجم :
شابک : 978-6226934749
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 404
سال انتشار شمسی : 1400
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 11 بهمن

معرفی کتاب زنان در شاهنامه اثر ترزا باتستی

مطالعه در احوال زنانی که در شاهنامه ( فردوسی ) از آن ها نامی برده شده، در حقیقت تحقیق در جامعه نسوان از ادوار ماقبل تاریخ تا انقراض سلسله ساسانیان است.
زن همان طوری که از تاریخ و نتیجه تحقیقات دامنه دار محققین به دست می آید، پس از سپری شدن دوران مادرشاهی و پیدایش عصر استیلای مردان بر خانواده و سایر امور، ظاهرا نقش درجه دوم و حتی سوم را نسبت به شوهران و فرزندان خود داشته اند. ولی در بعضی موارد همین زن های محکوم و مطیع، دست به کارهای شگرفی زده اند که نه فقط رهبری مردان، بلکه زعامت جوامع بشری را نیز به عهده گرفته اند.
زن، یعنی همین موجود دلفریب و لطیفی که برای مادر شدن و تربیت فرزند و موجبات بقای نسل را عامل است، از هیچ گونه فداکاری و جان نثاری دریغ نمی کند، گاهی برای حفظ مصالح عالیه مملکتی و یا جهت ارضای تمایلات استیلاجویانه خود، فرزند دلبندش را در میان جعبه نهاده و جگر گوشه اش را به دست امواج بی رحم و سنگدل رودخانه خروشان می سپارد.
در برخی موارد همین زن که اغلب نمی توانست مورد اعتماد و محرم اسرار مرد قرار گیرد، چنان رزانت رأی و صیانت کلامی از خود نشان می دهد که مایه تحسین و تکریم قوی ترین مردهای شاهنامه واقع می شود و...

کتاب زنان در شاهنامه