کتاب تولد یک انقلاب

The birth of a revolution
زمینه ها و عوامل پیدایش انقلاب
کد کتاب : 7303
شابک : 9789647362276
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 380
سال انتشار شمسی : 1383
سال انتشار میلادی : 2002
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 10 بهمن

معرفی کتاب تولد یک انقلاب اثر عمادالدین باقی

"تولد یک انقلاب" اثری است سیصد و هشتاد صفحه ای به قلم "عمادالدین باقی" که در آن "زمینه ها و عوامل پیدایش انقلاب" را برمی شمرد. این اثر که همت نشر سرایی به عرصه ی چاپ رسیده است، جلد دوم کتابی با عنوان "بررسی انقلاب ایران (با درآمدی پیرامون تاریخ معاصر)" از همین نویسنده است. "عمادالدین باقی" در جلد دوم این مجموعه که "تولد یک انقلاب" نام گرفته، هدف کتاب را استفاده از روش های مبتنی بر تاریخ، منطق و جامعه شناسی برای تشخیص و ارزیابی عناصر و زمینه های انقلاب قرار داده است.
نخستین بخش کتاب که از سه فصل تشکیل شده، ارکان اصلی و نظری انقلاب را معرفی می کند و به تعریف واژه ی انقلاب، بیان مطالب کلی پیرامون قانون ها و دگرگونی های اجتماعی که منجر به انقلاب می شوند، می پردازد. وی ایده های اصلی درباره ی انقلاب را در بخش دوم اثر روایت می کند و در این قسمت قصد دارد به تطبیق و تحلیل انقلاب اسلامی با استفاده از اصول نظریه هایی که پیش از آن ذکر شده، اقدام کند. بخش سوم که بدنه ی اصلی کتاب است، ویژگی های برجسته و دلایل و شرایط انقلاب ایران را طی شش فصل تجزیه و تحلیل می کند. در این شش فصل "عمادالدین باقی" آثار مذهب و عناصر آن در انقلاب اسلامی، زمینه های فکری و مربوط به اندیشه در انقلاب، زمینه ها و عوامل اجتماعی انقلاب، زمینه ها و عوامل سیاسی انقلاب، نقش عناصر بین المللی در وقوع آن و همچنین تحلیلی سراسری از انقلاب ایران و اتفاقاتی که منجر به آن شد را مورد بررسی قرار می دهد و این چنین کتاب "تولد یک انقلاب" را به پایان می رساند.

کتاب تولد یک انقلاب

عمادالدین باقی
عمادالدین باقی (زاده ۵ اردیبهشت ۱۳۴۱) تاریخدان، فعال حقوق بشر، زندانی سیاسی سابق و روزنامه‌نگار منتقد در جمهوری اسلامی ایران است. وی رئیس و بنیان‌گذار کمیته دفاع از حقوق زندانیان، و نویسنده کتاب درسی تاریخ معاصر دبیرستان‌های ایراندر اواخر دهه هفتاد است.