آنتوان دو سنت اگزوپری

آنتوان دو سنت اگزوپری

آنتوان دو سنت اگزوپری، زاده ی ۲۹ ژوئن ۱۹۰۰ و درگذشته ی ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۴، نویسنده و خلبان اهل فرانسه بود.
او فرزند سوم کنت ژان دو سنت اگزوپری، بازرس بیمه در جنوب فرانسه و ماری دو فونسکلومب، اشراف زاده ای فرانسوی، بود و در ۲۹ ژوئن سال ۱۹۰۰ در شهر لیون به دنیا آمد.
بعد از شکست در ورود به مدرسه ی نیروی دریایی، او برای انجام خدمت نظام وظیفه به نیروی هوایی فرانسه پیوست. او با زیر پا گذاشتن مقررات به فراگیری خلبانی پرداخت و گواهینامه ی پرواز خود را دریافت کرد. در ۱۹۲۳ پس از پایان خدمت نظام به پاریس بازگشت و به مشاغل گوناگون پرداخت و در همین زمان بود که نویسندگی را آغاز کرد.
در ۱۹۴۳ شاهکار سنت اگزوپری به نام شازده کوچولو انتشار یافت که حوادث شگفت انگیز آن با نکته های دقیق و عمیق روانی همراه است. شازده کوچولو یکی از مهم ترین آثار سنت اگزوپری به شمار می رود که در قرن اخیر، سوّمین کتاب پرخواننده ی جهان است.
او در ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۴ برای پرواز بر فراز فرانسه از «جزیره کرس» در دریای مدیترانه با یک فروند هواپیما غیر مسلح به پرواز درآمد، و پس از آن دیگر هیچگاه دیده نشد. دلیل سقوط هواپیمایش هیچگاه مشخص نشد اما در «اواخر قرن بیستم» و پس از پیدا شدن لاشه ی هواپیمایش، این طور به نظر می رسد که «برخلاف ادعاهای پیشین»، او هدف آلمان ها واقع نشده است و بر روی هواپیما هیچ اثری از تیر دیده نمی شد و سقوط هواپیما به دلیل «نقص فنی» بوده است.

کتاب های آنتوان دو سنت اگزوپری