«جبران خلیل جبران»: صدای سخن عشقپس از «ویلیام شکسپیر» و شاعر چینی «لائوتزو»، اثر «جبران» در سال 1923 یعنی کتاب «پیامبر»، او را به سومین نویسنده ی پرفروش در تمام اعصار تبدیل کرده است.

«جبران خلیل جبران» پدیده ای عجیب در ادبیات قرن بیستم میلادی به شمار می آید. پس از «ویلیام شکسپیر» و شاعر چینی «لائوتزو»، اثر «جبران» در سال 1923 یعنی کتاب «پیامبر»، او را به سومین نویسنده ی پرفروش در تمام اعصار تبدیل کرده است. این کتاب کوتاه که از نثری شعرگونه و خیال انگیز به وجود آمده، تا کنون به بیش از 50 زبان ترجمه شده و نسخه ی آمریکایی آن به تنهایی به فروش بیش از 9 میلیون جلدی دست یافته است. تمام نسخه های تیراژ اول کتاب «پیامبر» در یک ماه به فروش رفت و بعدها، در خلال دهه ی 1960، مخاطبین در هر هفته حدود پنج هزار نسخه از این اثر را خریداری می کردند.

 

 

می توان گفت این کتاب توانسته با نسل های مختلف مخاطبین ارتباط برقرار کند: از انسان های درگیر با افسردگی گرفته تا آن هایی که پادفرهنگ دهه ی 1960 و حتی قرن بیست و یکم را تجربه کرده اند. شاهکار «خلیل جبران» همچنان فروشی قابل توجه در سطح دنیا دارد. البته علاوه بر فروش بسیار چشمگیر، جذابیت کتاب «پیامبر» دلایل دیگری نیز دارد. نثر این اثر به سبکی کهن نوشته شده که یادآور برخی از ترجمه های «کتاب مقدس» است و به خاطر ایجاز و تأثیرگذاری بالای خود، معمولا در موقعیت های مختلف به عنوان نقل قول مورد استفاده قرار می گیرد—در عروسی ها، خاکسپاری ها، روابط عاشقانه و غیره. بخش هایی از این اثر در مراسم خاکسپاری «نلسون ماندلا» در مدح و ستایش او خوانده شد. 

 

«ای پسران مادر کهنسال من، ای سواران جزرها و مدها، چه بسیار که در رویاهایم به دریا رانده اید و حال در بیداری ام می آیید که رویای ژرف تر من است... من آماده ی رفتنم و اشتیاقم با بادبان های مهیا در انتظار باد است. تنها یک آنِ دیگر در این هوای آرام نفس می کشم، تنها یک نگاه مهربانانه ی دیگر به پشت سر می اندازم و آن گاه در میان شما می ایستم و دریانوردی میان دریانوردان می شوم؛ و تو ای دریای پهناور، ای مادر بی خوابی که به تنهایی آرامش و رهایی برای رودها و جویبارانی، بگذار دیگر بار این جویبار بپیچد و نجوایی دیگر از این بیشه برآید، آن گاه سوی تو می آیم: چکه ای بی کران سوی اقیانوسی بی کران.» و گام‌زنان که می رفت، مردان و زنان را از دور دید که کشتزاران و تاکستان های خود را رها می کنند و به سوی دروازه های شهر می شتابند. از کتاب «پیامبر»

 

 

کتاب «پیامبر» هیچ گونه ای از قرابت و وابستگی مذهبی را از خود نشان نمی دهد، اما در عین حال، از دنیایی پر از الهام و مفاهیم معنوی سخن می گوید. به نظر می رسد که این کتاب، همه ی سنت ها و روش های معنوی را دربرمی گیرد (یا حداقل هیچ کدام از آن ها را به شکل آشکار رد نمی کند)، و همین گنگی یا گستردگی (بسته به نظر مخاطب) ممکن است به عنوان یکی از دلایل محبوبیت کم نظیر آن در نظر گرفته شود.

کتاب «پیامبر» که اندرزهایی درباره ی برخی از جنبه های اصلی زندگی انسان—از جمله عشق، تربیت فرزند، دوستی، خیر و شر و غیره—را ارائه می کند، ساختار روایی ساده ای را به کار می گیرد. مردی تبعید شده به نام «المصطفی» که دوازده سال را در خارج از وطنش گذرانده، نزدیک شدن کشتی ای را می بیند که قرار است او را به «جزیره ی زادگاهش» بازگرداند. مردم شهر که به خاطر رفتن «المصطفی» بسیار غمگین هستند، نزد او می روند و از این شخصیت می خواهند که با کلام خردمندانه اش، اندکی از غم آن ها را کم کند. خود «جبران» در زمان خلق اثر، 12 سال را در آمریکا گذرانده بود و شاید بتوان گفت در گونه ای از تبعید از کشور زادگاهش یعنی لبنان به سر می برد.

 
علیرغم نظر نه چندان مساعد منتقدین غربی نسبت به آثار «جبران»، او پیش زمینه ی هنری قابل توجهی داشت، «جبران» هنرمندی تعلیم دیده در «آکادمی ژولیان» در پاریس بود و برپایی اولین نمایشگاه خود را در 21 سالگی تجربه کرد، و همچنین، در طول دوران حرفه ای اش بیش از 700 اثر را به وجود آورد. «جبران» به خاطر مصرف زیاد الکل و به تبع آن، ابتلا به مشکلات مربوط به کبد، مرگی نسبتا زود هنگام (در 48 سالگی) داشت. شاید این سوال در ذهن برخی مخاطبین «جبران» شکل بگیرد که آیا او می توانست در آخرین روزهای زندگی اش، به واسطه ی اشعار خودش به اندکی تسلی و آرامش خیال دست پیدا کند یا خیر.

 

 

«جبران» به خاطر پرداختن به مسائل کلی و گاها متضاد مورد انتقاد قرار گرفته است؛ مسائلی که به نظر برخی از منتقدین هر معنایی می توانند داشته باشند. البته باید به این نکته توجه کرد که این ساختارهای دوگانه ی بعضا گیج کننده، یکی از ویژگی های اصلی متون معنوی از جمله کتاب «تائوتِ چینگ» و آثار مربوط به «صوفی گری» به حساب می آید. علاوه بر این، زندگی برای «جبران» که پسر مهاجرینی فقیر بود و به واسطه ی زیبایی و استعدادش به شهرت رسیده بود، دوگانگی های زیادی را ارائه کرده بود: تحقیر و تحسین؛ فقر و ثروت؛ بی تفاوتی و آرزو؛ گمنامی و شهرت.

 

و صداهایشان را شنید که نام او را صدا می کنند و فریادزنان، کشتزار به کشتزار، از آمدن کشتی او به هم می گویند؛ و او با خود گفت: «آیا روز جدایی روز ازدحام خواهد بود؟ و آیا گفته خواهد شد که شامگاه من همان پگاه من بود؟ و چه خواهم داد آن را که گاو آهن خود در میانه ی شیار رها کرده، یا آن را که چرخش خود باز ایستاده است؟ آیا قلبم درختی پربار خواهد شد که میوه اش را بر گیرم و به آن ها ببخشم؟ و آیا آرزوهایم چون چشمه ای خواهند جوشید که پیاله هاشان را پر کنم؟ چنگی هستم آیا که دستی توانا به صدایم درآورد، یا نی‌لبکی که نفس او از میانم بگذرد؟ جستجوگر سکوت ها هستم من و کدام گنج را در سکوت ها یافته ام که آسوده به آن ها ببخشم؟» از کتاب «پیامبر»

 

 

در عصر فعلی که بسیاری از قدرت ها و شیوه های فکری مختلف، جز رنج و ناراحتی چیزی برای ارائه به انسان ها نداشته اند، اندرزهای شاید مبهم اما خیال انگیز و الهام بخش «جبران» ممکن است بتواند جای خالی انسانیت و مهربانی را در دل افراد پر کند. مخاطبین آثار «جبران» (که افراد سرشناسی همچون «جان لنون» و «دیوید بویی» در میان آن ها به چشم می خورد) می توانند از اشعار او برای ابراز عشق و اندوه استفاده کنند و همچنین، اندکی از هراس های هستی گرایانه ی خود بکاهند.

 


 

 

چرا کتاب «پیامبر» اثر «جبران خلیل جبران» تا این اندازه محبوب است؟

کتاب «پیامبر» از زمان انتشار در سال 1923، تا کنون از چرخه ی چاپ خارج نشده است. با این که بسیاری از نهادهای ادبی در دنیای غرب این اثر را نادیده می گیرند، اما بخش های مختلف آن، الهام بخش خلق ترانه ها، سخنرانی های سیاسی و سایر متون تأثیرگذار بوده است. دکتر «محمدصلاح عمری»، استاد ادبیات عرب مدرن در دانشگاه آکسفورد بیان می کند:

این اشعار در موقعیت های گوناگون و یا لحظات بزرگ در زندگی یک انسان کاربرد دارد به همین خاطر، مخاطبین معمولا این کتاب را برای ابراز عشق به معشوق، یا هنگام تولد و یا مرگ به نزدیکان خود هدیه می دهند. به همین خاطر است که کتاب «پیامبر» تا این اندازه محبوب شده است.

گروه «بیتلز»، «جان اف کندی» و «ایندیرا گاندی» از جمله افراد سرشناسی هستند که از مفاهیم ارائه شده در این اثر تأثیر پذیرفته اند. محبوبیت کتاب «پیامبر» یک بار در دهه ی 1930، و باری دیگر در دهه ی 1960 و هنگام گسترش بی سابقه ی «پادفرهنگ» آمریکایی به اوج رسید.

«خوان کول» استاد و تاریخ نگار در دانشگاه «میشیگان» که چندین اثر از «جبران» را ترجمه کرده، بیان می کند:

بسیاری از افرادی که از کلیسا روی برگردانده بودند، پس از مدتی به آثار «جبران» روی آوردند. او نوعی معنویت گراییِ جهانیِ عاری از تعصب را ارائه می کرد که در نقطه ی مقابل مذهب سنتی قرار داشت، و نگاهش به مسائل معنوی، بر اساس قضاوت های اخلاقی نبود. در حقیقت، او از مخاطبینش می خواست که قضاوت های خود را کنار بگذارند. او اما در غرب، در زمره ی نویسندگان برجسته ی ادبیاتِ نوشته شده به زبان انگلیسی در نظر گرفته نشد. با این که آثار اصلی «جبران» پس از سال 1918 به زبان انگلیسی بودند، و با وجود این که او یکی از پرفروش ترین شاعران در تاریخ آمریکا به حساب می آید، اما استادان زبان انگلیسی چندان دل خوشی از او نداشتند. دانشگاهیان غربی، نگاهی از بالا به پایین به او داشتند و «جبران» را فردی بی دانش و تهی در نظر می گرفتند، چون آثارش برای توده ها جذابیت داشت. فکر می کنم که در غرب او را درست درک نکرده اند. او بدون تردید بی دانش و تهی نیست، و در حقیقت نوشته هایش به زبان عربی، سبکی کاملا ادبی و غنی دارد. هیچ شکی نیست که او شایسته ی بیش از این ها است. تدریس ادبیات انگلیسی و نادیده گرفتن یک پدیده ی ادبی، کار چندان عاقلانه ای به نظر نمی رسد.

 

 «جبران» علاوه بر شعر و شاعری، یک نقاش نیز به حساب می آمد و در سال 1908 در پاریس، راه و روش «سمبولیست ها» را آموخته بود. او با نخبگان و روشنفکران عصر خود ارتباط داشت، از جمله «ویلیام باتلر ییتس»، «کارل یونگ» و «آگوست رودین»، که همگی با او ملاقات کردند و به سوژه ی نقاشی هایش تبدیل شدند. سمبولیست هایی چون «رودین»، و شاعر و هنرمند انگلیسی «ویلیام بلیک» که تأثیر زیادی بر «جبران» داشت، نگاه رمانتیک را به واقع گرایی ترجیح می دادند و همچنین، مدرنیست هایی همچون «تی اس الیوت» و «ازرا پاوند» در دهه ی 1920 مشهور و محبوب تر می شدند. او بیش از هفتصد نقاشی (طراحی و آبرنگ) خلق کرد اما به این خاطر که اغلب نقاشی های او پس از مرگش به لبنان برده شدند، این آثار در دنیای غرب چندان شناخته شده به حساب نمی آیند.  

 

 

«سهیل بوشروی» استاد دانشگاه «ماریلند»، «جبران» را با هنرمندان رمانتیک انگلیسی همچون «پرسی بیش شلی» و «ویلیام بلیک» مقایسه می کند و توضیح می دهد که «جبران» نیز مانند «بلیک»، در زمانه ی خودش مورد کم لطفی قرار گرفت. او در این باره بیان می کند:

«ویلیام بلیک» را «بلیک دیوانه» صدا می زنند. اما او اکنون یکی از چهره های برجسته در ادبیات انگلیس است. به همین خاطر، جدی گرفته نشدن یک نویسنده توسط منتقدین، به هیچ وجه نشان دهنده ی ارزش آثار او نیست.

 

سبک او که از مکتب کلاسیک فاصله گرفته بود، باعث شکل گیری یک جنبش رمانتیک جدید در نثرهای شعرگونه ی ادبیات عرب شد. «بوشروی» در این باره می گوید:

یک رنسانس در ادبیات عرب مدرن به وجود آمد که خاستگاه هایش به نوشته های «جبران» بازمی گشت.

 
«جبران» در دنیای عرب، به عنوان یک عصیانگر شناخته می شود، چه از نظر ادبی و چه سیاسی. او در 12 سالگی به ایالات متحده مهاجرت کرد اما سه سال بعد برای تحصیل به لبنان بازگشت و شاهد رفتار ستمگرانه و ناعادلانه ی حکومت عثمانی با روستاییان و رعیت ها بود. «بوشروی» بیان می کند:

او مسیحی بود اما کارهایی که می دید به اسم مسیحیت انجام می شود، به هیچ وجه برایش قابل پذیرش نبود.

او در نوشته هایش، از ستم علیه زنان سخن و استبداد کلیسا سخن گفت و خواستار آزادی کشورش از حکومت عثمانی شد. «خوان کول» در این باره توضیح می دهد:

کارهایی که می کرد، بی سابقه و تحول برانگیز بود اما البته، مخالفانی علیه این کارها در جهان عرب وجود داشت. او به همین خاطر در ادبیات عرب به عنوان یک مبتکر در نظر گرفته می شود، که بی شباهت به «ویلیام باتلر ییتس» در غرب نیست.

رهبران سیاسی، افکار او را مضر و آسیب زا برای جوانان تلقی می کردند و یکی از کتاب هایش به نام «روح سرکش» اندکی پس از انتشار، در بازار شهر «بیروت» به آتش کشیده شد. تا دهه ی 1930، «جبران» به چهره ای برجسته و تأثیرگذار در جامعه ی لبنان و همچنین در حلقه های ادبی نیویورک تبدیل شده بود. اما او موفقیت آثار انگلیسی اش را تا حد زیادی مدیون زنی به نام «ماری هاسکل» بود؛ زنی مترقی و تحصیل کرده که به حامی و رازدار «جبران» تبدیل شد و همچنین، ویراستاریِ آثارش را نیز بر عهده داشت. «هاسکل» تا زمان انتشار کتاب «پیامبر» در سال 1923، به حمایت های مالی خود از «جبران» در سراسر مسیر حرفه ای او ادامه داد. ارتباط آن ها با گذشت زمان به رابطه ای عاشقانه تبدیل شد اما با وجود این که «جبران» دو بار از او خواستگاری کرد، آن ها هیچ وقت با هم ازدواج نکردند، چرا که خانواده ی محافظه کار و سنتی «هاسکل» هیچ وقت با ازدواج دخترشان با مردی مهاجر موافقت نمی کردند.   

 

آن گاه المیترا گفت با ما ازعشق سخن بگوی. پیامبر سر برآورد و نگاهی به مردم انداخت، در حالی که سکوت و آرامش مردم را فرا گرفته بود. سپس با صدایی ژرف و رسا گفت: «هر زمان که عشق اشارتی به شما کرد، در پی او بشتابید، هر چند راه او سخت و ناهموار باشد. و هر زمان بال های عشق شما را دربرگرفت خود را به او بسپارید، هر چند که تیغه ای پنهان در بال و پرش ممکن است شما را مجروح کند. و هر زمان که عشق با شما سخن گوید، او را باور کنید، هرچند دعوت او رویاهای شما را چون باد مغرب در هم کوبد و باغ شما را خزان کند. زیرا عشق چنان که شما را تاج بر سر می نهد، به صلیب نیز می کشد. از کتاب «پیامبر»

 

 

اما پیشینه و خاستگاه «جبران» هیچ اهمیتی برای مخاطبین انگلیسی زبان او نداشت و کتاب «پیامبر» به اثری فوق العاده محبوب تبدیل شد که نه از نفرت در آن خبری بود و نه از خشونت و تفرقه. «جبران» در این کتاب حرف هایی را به زبان می آورد که هر کسی دوست دارد از یک دوست مورد اعتماد بشنود. در این زمانه ی عجیب و ناآرام، شاید بتوان اندکی تسلی و آرامش را در میان صفحات کتاب «پیامبر» پیدا کرد.