کتاب انرژی جایگزین در خاورمیانه

Alternative Energy in the Middle East
  • 15 % تخفیف
    150,000 | 127,500 تومان
  • موجود
  • انتشارات: سروش سروش
    نویسنده:
کد کتاب : 110382
مترجم :
شابک : 978-9641222156
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 310
سال انتشار شمسی : 1402
سال انتشار میلادی : 2013
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 15 آذر

معرفی کتاب انرژی جایگزین در خاورمیانه اثر جودت بهجت

هدف این کتاب، تهیه و تدوین متونی است که موضوعات سیاسی، زیست‌ محیطی و فنی را در رابطه با سیاست‌ های پیشنهادی مختلف برای پاسخ به تغییرات آب‌ و هوایی تشریح کند. تمرکز ما عمدتا بر علم تغییرات آب‌ و هوایی یا بر جزئیات فناوری نیست، هر چند گزارش‌ هایی از آخرین دستاوردها ارائه می‌ شود تا به ارزیابی کارآمدی گزینه‌ های مختلف کمک بکند؛ بلکه تمرکز اصلی ما معطوف به سیاست‌ گذاری در رابطه با کشمکش‌ ها بر سر اینکه کدام راهبرد تعقیب شود، است.
کتاب حاضر، به منطقه‌ ای در جهان توجه می‌ کند که در آن منطقه، منازعات مرتبط با انرژی فراگیر و از حیث ژئوپلیتیکی مهم هستند، این منطقه خاورمیانه است؛ منطقه‌ ای که در موارد زیادی، تغییر سریع سیاسی در جریان است. این امر به نوبه خود می‌ تواند به کشف مسیرهای جدید در رابطه با انرژی بینجامد. اگر چه نفت و گاز به سلطه خود ادامه می ‌دهند، اما این منطقه منابع انرژی تجدیدپذیر بسیار عظیمی دارد که اکنون در حال کشف‌ شدن قرار دارند و درعین ‌حال برخی کشورهای منطقه به انرژی هسته‌ ای به‌ عنوان گزینه جدید انرژی نگاه می‌ کنند.
کتاب حاضر انگیزه این تغییرات را بررسی می ‌کند. این تغییرات شامل آگاهی فزاینده _ از اینکه تقاضا برای انرژی افزایش خواهد یافت _ می‌ باشد؛ چرا که اقتصادها گسترش می‌ یابند و تغییرات آب‌ و هوایی بر انرژی لازم برای شرایط هوایی و نمک‌ زدایی برای هدایت سهم چشمگیری از نفتی که به‌ طرز دیگری کشف می‌ شود، تأثیر می‌ گذارد. افزون بر این، پیامدهای آب‌ و هوایی گسترده جهانی در تکیه مداوم بر سوخت‌ های فسیلی نشان می‌ دهد که با توجه به این احتمال که این منطقه به صادرکننده اصلی انرژی مشتق از خورشید تبدیل می‌ شود (چه در شکل برق یا سوخت ترکیبی که باعث استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر می‌ شود) تنوع، امری معقول و منطقی خواهد بود.

کتاب انرژی جایگزین در خاورمیانه

جودت بهجت
جودت بهجت متولد 1960 در قاهره مصر، استاد علوم سیاسی و فارغ‌التحصیل دانشگاه آمریکایی قاهره است و از دانشگاه دولتی فلوریدا در آمریکا مدرک دکتری ‏گرفته است. او از 1995 تا 2009 مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه پنسیلوانیا بود و در سال 2006 تا 2007 موفق به دریافت جایزه ویژه پژوهشی از این دانشگاه شد. بهجت از متخصصان نامدار حوزه انرژی است و آثارش به زبان‌های عربی، روسی، آلمانی، ایتالیایی، پرتغالی، ژاپنی و فارسی ترجمه شده است. پیش‌تر از او کتاب امنیت انرژی به چاپ رسیده است.
دسته بندی های کتاب انرژی جایگزین در خاورمیانه