کتاب در میان کاغذپاره ها

Between the Sheets
کد کتاب : 12673
مترجم :
شابک : 978-600-8211-89-1‬
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 88
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 2012
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 12 خرداد

از نمایشنامه های برگزیده کانادا در سال 2012

معرفی کتاب در میان کاغذپاره ها اثر جوردی مند

جوردی مند نمایشنامه نویس یهودی تبار ساکن تورنتو و فارغ التحصیل دانشکده ملی تئاتر کاناداست که با برخی از سرشناس ترین تهیه کنندگان تئاتر در کانادا همکاری داشته است. او در یک دو مصاحبه، درونمای? این نمایشنامه را نه پیمان شکنی، بل کیفیت روابط در ازدواج و تأثیر والدین بر فرزندان، خاصه فرزندی که در تمرکز و یادگیری اختلال دارد، بیان کرده است. آنچه در این نمایشنامه رخ می دهد روایت پرکششی ست با محوریت دو زن مدرن، یکی معلم به اسم ترزا و دیگری مادری شاغل به نام ماریون. موضوع گفت وگوی آن دو، همسر ماریون، کرتیس، و پسر او، الکس است. سیر روایت، علت ملاقات ماریون و ترزا را فاش می کند. پرسش هایی از همان ابتدا گریبان خواننده را می گیرد.
چرا ماریون از اینکه ترزا، هوای پسرش الکس را در مدرسه دارد ناراحت است؟
چرا ترزا و ماریون در همان آغاز گفت وگو، به یکدیگر نیش وکنایه می زنند و گاه از جواب دادن طفره می روند؟
چرا این دو زن با کلمات یکدیگر را زخمی می کنند؟ این کار ناشی از انتقام جویی ست یا دو حس قدرت و غمخواری زنانه را بازتاب می دهد یا شاید کشف «دیگری» ست؟
پرسش بنیادین شاید این باشد که این دو زن برای عشق می جنگند یا حفظ خانواده و موقعیت خود؟
با پاسخ به این پرسش هاست که خواننده از زوایای دور و پنهان شخصیت ها سر درمی آورد. این نمایشنامه، جزو نمایشنامه های برگزیده سال 2012 کانادا بوده و چندین بار در همین کشور و همچنین استرالیا روی صحنه رفته است.
جوردی مند در نامه ای مترجم این اثر را به عنوان تنها دارنده حق ترجمه آثارش در ایران معرفی کرده است که متن این نامه در کتاب درج شده است.

کتاب در میان کاغذپاره ها

جوردی مند
جوردی مند، نمایشنامه نویسی کانادایی است. او دانش آموخته ی مدرسه ی ملی تئاتر کانادا است. اولین نمایشنامه ی بلند او با نام «در میان کاغذپاره ها» در پاییز 2012 در تئاتر نایتوود به اجرا درآمد و با بازخوردهای بسیار مثبتی مواجه شد.
نکوداشت های کتاب در میان کاغذپاره ها
A stunning play from a gifted playwright.
نمایشنامه ای خیره کننده از نمایشنامه نویسی بااستعداد.
The Slotkin Letter

Maybe the year’s best new script.
شاید بهترین نمایشنامه ی جدید سال.
National Post

It questions what it means to be a mother, wife, and the other woman.
این اثر درباره ی معنای مادر، همسر و «آن یکی زن» بودن، سوال مطرح می کند.
Amazon Amazon

قسمت هایی از کتاب در میان کاغذپاره ها (لذت متن)
ماریون: تو به پسر من یادداشت می دی که بیاره خونه. / ترزا : من به همه دانش آموزهام یادداشت هایی می دم که ببرند خونه. / ماریون : تو صبح روز بعد از جلسه اولیا و مربیان… یادداشت می فرستی خونه بچه ها… اون هم توی شروع سال تحصیلی . من یادداشت رو توی کیف الکس پیدا کردم. آدرس ایمیلت رو هم برای همسرم فرستاده بودی. / ترزا : ایشون خودش از من راهی برای تماس خواستند. چندتا سوال درباره برنامه درسی… / ماریون: ولی اون، آدرس ایمیل شخصی ت بود.