کتاب عناصر و خاستگاه های حاکمیت توتالیتر

Elemente und Ursprünge totaler Herrschaft Antisemitismus
یهودی ستیزی

مشخصات کتاب عناصر و خاستگاه های حاکمیت توتالیتر
مترجم :
شابک : 978-6004053228
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 349
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1951
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 3 اسفند

معرفی کتاب عناصر و خاستگاه های حاکمیت توتالیتر اثر هانا آرنت

در این کتاب هانا آرنت نشان می دهد چه ویژگی یکسر نوینی است که ناسیونال سوسیالیسم و بولشویسم را از استبداد و جباریت متمایز می کند. او پیش شرط ها، شروط و ریل گذاری هایی را که این پدیده را امکان پذیر ساخته، بررسی کرده است. در دو بخش نخست کتاب، یهودی ستیری و امپریالیسم از جهت اهمیت اساسی شان برای توتالیتاریسم بررسی می شود. این دو به حوزه های گسترده ای از واقعیت هایی می انجامد که امروزه چندان شناخته شده نیست، اما مشخص می شود تعلق معنایی به هم دارند. برای فهمیدن این بازنمایی های مفصل باید صبر پیشه کرد و کل کتاب را خواند. کار دشواری نیست، زیرا تقریبا همۀ فصل ها بی درنگ خواننده را جذب می کند. اما اگر کل بحث در دیدمان نباشد، ممکن است دچار این بدفهمی شویم که گمان کنیم این تحلیل های تاریخی، با اغراق در آن ها، موضوع اصلی کتاب است، به خصوص با توجه به اینکه جدیت و گیرایی بازنمایی نیز چنین اغوا می کند. شاید بهتر باشد ابتدا فصل سوم خوانده شود، زیرا این [روند] پیدایش وقتی نتیجۀ آن را پیشاپیش بدانیم، بهتر فهمیده خواهد شد.

این کتاب نتیجۀ دهه ها اندیشیدن است. هانا آرنت سال ها پیش از ۱۹۳۳ برآمدن آنچه را من در آن زمان محال می انگاشتم می دید. با آغاز سال ۱۹۳۳ [و به قدرت رسیدن ناسیونال سوسیالیسم] آرنت آگاه بود که چرخش عمیق بی سابقه ای رخ داده است. او بی درنگ درصدد مشاهده و تشخیص برآمد. از این روی، از جمله به جمع آوری بریده هایی از روزنامه ها روی آورد، چیزی که در جریان بازرسی از خانه اش در برلین به بازداشتش، و پس از آزادی اش به فرار او از آلمان منجر شد. حتی در ناگوارترین وضعیت ها تأملگری و نیروی حضور ذهن روشن بینانه اش بازنایستاد. از مسیر زندگی این خردورز عاشق هیچ نشانی در اثر او نیست مگر در کلیت اندیشه ورزی اش. همه چیز هشیارانه و عینی روایت شده است، بینشی پالایش شده.

کتاب عناصر و خاستگاه های حاکمیت توتالیتر

هانا آرنت
هانا آرنت، زاده ی 14 اکتبر 1906 و درگذشته ی 4 دسامبر 1975، فیلسوف و تاریخ نگار آلمانی-آمریکایی بود.آرنت در لیندن واقع در نزدیکی هانوفر و در یک خانواده ی مرفه یهودی به دنیا آمد. او پس از پایان دوره ی دبیرستان، در 18 سالگی وارد دانشگاه ماربورگ شد و تحصیل خود را در رشته های فلسفه، ادبیات یونان و الهیات مسیحی آغاز کرد ولی پس از مدتی، درس و تحصیل را رها کرد و به دانشگاه هایدلبرگ رفت. آرنت که از دوران تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ به بعد به یکی از بانفوذترین و خوش فکرترین رهبران چپ آلمان بدل شده بود، ا...
دسته بندی های کتاب عناصر و خاستگاه های حاکمیت توتالیتر