کتاب دلقک و هیولا

Dan Leno and the Limehouse Golem
کد کتاب : 14659
مترجم :
شابک : 978-9642431861
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 352
سال انتشار شمسی : 1389
سال انتشار میلادی : 1994
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب دلقک و هیولا اثر پیتر اکروید

رمان دلقک و هیولا با اعدام الیزابت در هوای مه آلود لندن شروع می شود؛ ولی آیا او واقعا قاتل شوهرش است؟ الیزابت چه رازی را پنهان می کند؟ پس چرا جان کری در یادداشت های روزانه اش می نویسد: «صبح زیبای درخشانی بود و بوی قتل به مشامم می آمد»؟ تمام شخصیت های مهم این داستان، از جمله کارل مارکس، دان لنو و جرج گیسینگ، مقاله ای را می خوانند که می گوید قتل، یکی از هنرهای زیباست... *** «هرکس از لندن خسته است، از زندگی خسته است، ولی هرکس از پیتر اکروید خسته است، باید به سیاره ی دیگری برود.»* اونینگ استاندارد *** پیتر اکروید، برنده ی جوایز معتبر ادبی، در ابتدا شاعری همدم جان اشبری بود که بعدها رمان نویس شد و به پاس دستاوردهای ادبی اش مفتخر به دریافت دکترا از دانشگاه برونل شد.

کتاب دلقک و هیولا

پیتر اکروید
پیتر آکروید (به انگلیسی: Peter Ackroyd) (زادهٔ ۵ اکتبر ۱۹۴۹) استاد عهد عتیق پژوه دانشگاه لندن ،رمان‌نویس، منتقد، زندگی‌نامه‌نویس و پژوهشگر بریتانیایی است که رمان‌های نوآورانه‌اش دیدی خلاف عرف از تاریخ را عرضه می‌کنند.
قسمت هایی از کتاب دلقک و هیولا (لذت متن)
حالا چه کسی داستان لایم هاوس را به یاد می آورد یا برای چه کسی اهمیت دارد سرگذشت آن موجود افسانه ای را به یادش آورند؟ در میان بدویان و عبریان، "گلم" به معنی موجودی خیالی و افسانه ای است که ساحر یا خاخامی آن را خلق کرده است؛ در معنای لغوی اش "چیزی است که شکل ندارد"، ولی شاید مفهومش ناشی از رعب و وحشتی باشد که در قرن پانزدهم از "آدم های کوتوله" داشتند و تصور می کردند که در آزمایشگاه های هامبورگ و مسکو این چیز بی شکل را به هیأت آنها در می آورند. این موجود ترس و وحشت را به دل مردم انداخته بود، گاهی هم می گفتند از خاک سرخ یا رس خلق شده و در نیمه ی قرن هجدهم، آن را با ارواح و دیوهای خونخوار مرتبط می دانستند. باید در حوادث سال های گذشته ی لندن تحقیق کنیم تا بفهمیم این موجود چگونه در دهه های آخر قرن نوزده بازهم مانند قرون وسطا تشویش و ترس را به جان مردم انداخته بود.

نخستین قتل در دهم سپتامبر ۱۸۸۰ و در امتداد لایم هاوس رخ داد: این مکان چنان که از نامش بر می آید، کوچه ای قدیمی با خانه های محقر بود که از خیابان اصلی کوچکی به ردیفی از پله های سنگی منتهی می شد. این پله ها درست بالای ساحل تیمز بودند. باربران طی قرون متمادی از این راه آسان برای دسترسی به لنگرگاه محموله ی قایق های کوچک تر استفاده می کردند. اما به علت بازسازی این بارانداز در دهه ی ۱۸۳۰، به محلی پرت و دورافتاده در کرانه ی سواحل گلی تبدیل شد.»