کتاب دام

Trap
کد کتاب : 14740
مترجم :
شابک : 978-2000450535
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 188
سال انتشار شمسی : 1401
سال انتشار میلادی : 1997
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 22 خرداد

معرفی کتاب دام اثر تادئوش روژه ویچ

«دام» نمایش نامه ای است با پانزده تابلو که پرسوناژ اصلی اش فرانتس کافکاست.
عناوین پانزده گانه تابلوها به ترتیب زیر است: «اتاق خدمتکار»، «چند سال بعد»، «قربانی توبه کاری»، «فروشگاه مبل»، «والدین»، «در اتاق یک هتل»، «محاکمه خود»، «حلقه ها»، «اعلام کننده»، «برادران و خواهران»، «من با دستان دوستم آتش می زنم»، «پیش سلمانی»، «برو اونو ببین»، «اون هیچ وقت بالغ نمیشه» و «در برابر دیوار».
اگرچه هر ۱۵ تابلوی نمایش به کافکا و زندگی او، از کودکی تا مرگ، مربوط است، خط روایی روشنی در نمایش نامه وجود ندارد و نمی توان آنچه در طول نمایش روایت می شود را تعریف کرد.
با این حال، نمایش نامه با کودکی کافکا و رابطه او با زن های خانواده اش شروع می شود و بعد به خشونت سفت وسخت پدرش پرداخته می شود و درنهایت کافکای نویسنده ای را می بینیم که در زندگی اش ماکس برود، فلیسه یا زن هایی دیگر وارد شده اند.
روژه ویچ نه به دنبال ارائه تصویری اسطوره ای از کافکا به عنوان یکی از بزرگ ترین نویسندگان قرن بیستم، بلکه برعکس در جست وجوی کافکایی است که ترس ها، نگرانی ها، ضعف ها و دغدغه های خودش را دارد.
روژه ویچ در نمایش نامه «دام» با همین شیوه به سراغ ترس کافکا از زندگی روزمره و زن ها رفته است.
روژه ویچ در دوره ای که خود بدل به یکی از مهم ترین شاعران، نویسندگان و نمایش نامه نویسان لهستان شده بود، کافکا را «حفره ای سیاه» در آسمان ادبیات اروپا می نامد و می نویسد: «درباره او باید با احتیاط عمل کرد؛ او می تواند همه چیز را ببلعد و نابود کند».
«دام» آمیخته ای از واقعگرایی و فراواقعگرایی توام با گروتسکی اکسپرسیونیستی است.

کتاب دام

تادئوش روژه ویچ
تادئوش روژه‌ویچ، شاعر، رماننویس، نمایشنامه‌نویس و فیلمنامه‌نویس معاصر لهستانی در سال ۱۹۲۱ در شهر رادومسک به دنیا آمد و در ۲۴ آوریل ۲۰۱۴ درگذشت. روژه‌ویچ در کشور خود با ۲۰ عنوان کتاب شعر منتشر شده، بیشتر به عنوان یک شاعر معروف است تا نمایشنامه‌نویس. وی بارها نیز از سوی آکادمی سوئد به عنوان کاندیدای دریافت جایزه نوبل ادبیات معرفی شد.