کتاب انقلاب مجارستان

Die ungarische Revolution
کد کتاب : 15474
مترجم :
شابک : 978-9641940678
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 126
سال انتشار شمسی : 1401
سال انتشار میلادی : 1958
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 17 بهمن

معرفی کتاب انقلاب مجارستان اثر هانا آرنت

چطور چنین کتابی می تواند اینقدر قدرتمندانه با لحظه کنونی ما صحبت کند؟ پاسخ کوتاه این است که ما نیز در زمانهای تاریکی زندگی می کنیم
ریشه های توتالیتاریسم با ظهور یهودستیزی در اروپای مرکزی و غربی در دهه 1800 آغاز می شود و با بررسی امپریالیسم استعماری اروپا از سال 1884 تا آغاز جنگ جهانی اول ادامه می یابد. در مورد دو شکل اصلی حکومت توتالیتر در زمان ما - آلمان نازی و روسیه استالینیستی - که به زعم «هانا آرنت» به رسمیت شناختن دو روی یک سکه بودند ، نه مخالفت با فلسفه های راست و چپ. وی از این نقطه نظر ، در مورد تکامل طبقات به توده ها ، نقش تبلیغات در برخورد با جهان غیر توتالیتر ، استفاده از وحشت و ماهیت انزوا و تنهایی به عنوان پیش شرط سلطه کامل بحث می کند. و در فصل چهاردهم کتاب خواستگاه توتالیتاریسم به انقلاب مجارستان می پردازد که در اینجا تحت عنوان «انقلاب مجارستان(مقاومت مردمی علیه توتالیتاریسم» توسط «کیومرث خواجویها» به فارسی ترجمه شده است.

در اصل توتالیتاریسم یک دستاورد است که توضیح آن دشوار بسی دشوار خواهد بود. در این اثر هانا آرنت به خواننده در درک این "دستاورد" انسانی کمک می کند. شر ناب و مطلق ناگهانی ظاهر نمی شود ، ریشه در تاریخ دارد. آرنت پیدایش و توسعه یهودستیزی و امپریالیسم را در دو بخش اول این اثر بررسی می کند. ویژگی ها و تاریخچه آن بخوبی توضیح داده شده است تا آنها را به تمامیت گرایی مرتبط سازد. آرنت این استعداد را دارد که واقعیت های اصلی تاریخ را با ایده ها (مفاهیم) ، تولید و توسعه آن مرتبط کند. نوشته های او درک خواننده از سوالات را افزایش می دهد و هنگامی که با گسل ها و شکست های فکری روبرو می شود ، جستجوی راه حل ها را القا می کند. در نتیجه این کار خوب ساخته شده ، خواننده به دانش بی نظیری درباره توتالیتاریسم و نمودهای آن در تاریخ انقلاب مجارستان و چگونگی غلبه بر آن دست می یابد.

کتاب انقلاب مجارستان

هانا آرنت
هانا آرنت، زاده ی 14 اکتبر 1906 و درگذشته ی 4 دسامبر 1975، فیلسوف و تاریخ نگار آلمانی-آمریکایی بود.آرنت در لیندن واقع در نزدیکی هانوفر و در یک خانواده ی مرفه یهودی به دنیا آمد. او پس از پایان دوره ی دبیرستان، در 18 سالگی وارد دانشگاه ماربورگ شد و تحصیل خود را در رشته های فلسفه، ادبیات یونان و الهیات مسیحی آغاز کرد ولی پس از مدتی، درس و تحصیل را رها کرد و به دانشگاه هایدلبرگ رفت. آرنت که از دوران تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ به بعد به یکی از بانفوذترین و خوش فکرترین رهبران چپ آلمان بدل شده بود، ا...
قسمت هایی از کتاب انقلاب مجارستان (لذت متن)
هانا آرنْت در کتاب کوچک ولی قابل توجه خود به تحلیلی سیاسی از انقلاب سال ۱۹۵۶ مجارستان و ارتباط آن با ماهیت حکومتی شوروی [ سابق ] دست زده که بدون شک امروز نیز با توجه به تحولات سال های اخیر در شوروی [ سابق ] به رهبری گورباچف حایز اهمیت است. این کتاب به خواننده کمک می کند تا با نگریستن به برخی از وجوه سیاست شوروی در سی سال قبل با شناختی عمیق تر و نه صرفا با تکیه به گزارش های خبری عمدتاسطحی ترجمه شده از مطبوعات غربی به مقایسه ای ضروری پرداخته و به تحلیل واقع بینانه تری از سیر وقایع امروز شوروی دست یازد.

مهم ترین وجه مورد تاکید هانا آرنْت در تحلیل او از حکومت شوروی « بحران جانشینی » است. بی ثباتی ای که پس از درگذشت یک رهبر تا هنگام انتخاب و تثبیت رهبر بعدی رخ می دهد، به تدریج تبدیل به فرآیندی معمول در نظام سیاسی شوروی شده است. ابتدا، پس از فوت رهبر و جالب است که در طول ۷۰ سال از انقلاب شوروی به جز خروشچف که از رهبری برکنار شد تمام رهبران دیگر شوروی فقط پس از مرگ کرملین را به ترک گفته اند پولیت بورو یا دفتر سیاسی ناگزیر باید پس از بحث های طولانی، درباره ی یک فرد به اجماع دست یابد و سپس او را به جلسه ی کمیته ی مرکزی پیش نهاد کند و پیشاپیش نیز پیداست که فرد موردنظر دفتر سیاسی به رهبری حزب انتخاب خواهد شد. روشن است که این فرآیند که در آن توده ی مردم مطلقا هیچ نقشی ندارد، خواه ناخواه مبارزه به خاطر رهبری را به کشمکش و رقابت و معامله بین باندهای درون دفتر سیاسی مبدل می سازد.

کتاب حاضر به علت محدودیت حیطه ی مورد بحث خود و هم چنین احتمالا به علت کم بود اطلاعات کافی در هنگام نگارش آن طبعا چندان به سیاست های خروشچف در زمینه های مختلف نپرداخته است. چنین به نظر می رسد که نظری کوتاه به این سیاست ها، تا حدی که این مقدمه ی اجمالی اجازه می دهد، برای روشن شدن برخی مسایل مرتبط با شوروی امروز خالی از فایده نباشد. برخلاف نظر و پیش بینی هانا آرنْت، کنگره ی بیستم نقطه ی پایان « استالین زدایی » نبود. برخی از تاریخ نگاران نشان داده اند که در سال های پس از این کنگره چندین میلیون نفر از اردوگاه های کار اجباری آزاد شدند و از عده ی زیادی قربانیان حکومت استالین نیز اعاده ی حیثیت شد. در سال ۱۹۶۱ یعنی در کنگره ی بیست ودوم حزب کمونیست شوروی، خروشچف جنایت های استالین را با لحن قاطع تری محکوم کرد و اسناد متعددی هم دراین باره انتشار داد. در همین دوران بود که داستان مشهور سولژنیتسین به نام « یک روز از زندگی ایوان دنیسوویچ » و داستان های دیگری درباره ی اردوگاه های کار منتشر شد. بعدها حتا گفته شد که خروشچف پس از مدتی تعلل و بی تصمیمی و مشورت با رهبران احزاب کمونیست مختلف از جمله رهبری حزب کمونیست چین و گومولکا و تایید تمامی و اصرار برخی از ایشان، تصمیم به استفاده از نیروی نظامی برای سرکوب انقلاب مجارستان گرفته بود.