کتاب صور اسرافیل

Israfil
(نامه آزادی)
کد کتاب : 19385
شابک : 978-0000306920
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 288
سال انتشار شمسی : 1386
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب صور اسرافیل اثر سهراب یزدانی

در میان ده ها روزنامه ای که پس از برقراری مشروطیت در ایران منتشر شدند، صور اسرافیل نام و آوازه ای بی همانند یافت و به صورت یادگار ارزشمند مشروطیت ایران درآمد. نویسندگان این هفته نامه به نقد گستردهٔ پدیده های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعهٔ خود پرداختند. هدف نقد آنان گذار از دایرهٔ عقب ماندگی و ساختن جامعه ای پیشرفته بر پایهٔ عدالت اجتماعی بود. مقاله های اصلی صور اسرافیل زمینهٔ فکری مشخصی داشتند و نویسندگان هفته نامه می خواستند علاوه بر نشان دادن عوارض عقب ماندگی، به ریشه های دشواری های اجتماعی پی ببرند.
این دفتر چند سرمقاله و مقالهٔ کلیدی صور اسرافیل و ستون طنز «چرند پرند» را بررسی می کند و می کوشد به چند نکته پاسخ دهد: نویسندگان صور اسرافیل صحنهٔ سیاست کشور را چگونه می دیدند؟ چه راه حلی برای مسئلهٔ ارضی ارائه کردند؟ از مقوله های حساس سنت و تجدد چگونه سخن گفتند؟ و کدام مکتب های فکری و سیاسی راهنمای آنان بود؟ امید می رود که بررسی تاریخی این موارد، بتواند چشم اندازی بر اندیشه های رایج در نخستین انقلاب سدهٔ بیستم ایران بگشاید.

کتاب صور اسرافیل

سهراب یزدانی
سهراب یزدانی متولد سال ۱۳۲۸ در بندرانزلی است. دکتری جامعه‌شناسی سیاسی‌ خود را در سال ۱۳۶۱ از دانشگاه کیل انگلستان دریافت کرده است. او در حال حاضر دانشیار دانشگاه تربیت معلم است و به پژوهش و تألیف در حوزه‌های جامعه‌‌شناسی و سیاست می‌پردازد.
دسته بندی های کتاب صور اسرافیل