کتاب ذهن روسی در نظام شوروی

The Soviet Mind
کد کتاب : 20494
مترجم :
شابک : 978-9642091300
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 416
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2004
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 19 آذر

معرفی کتاب ذهن روسی در نظام شوروی اثر آیزایا برلین

روزی پیشخدمتی در کشتی بزرگ استخدام شد. به او گفتند که اگر دریا طوفانی شد، برای این که ظرف و ظروف نشکند نباید صاف راع برود، بلکه باید زیگزاگ برود؛ با تجربه ترها همین کار را می کنند... هوا خراب شد، اما صدای مهیب شکسته شدن ظرف و ظروف هم به گوش رسید، چون پیشخدمت با سینی ظرف ها زمین خورده بود. گفتند چرا به توصیه عمل نکردی. گفت: «کردم، منتها موقعی که من چپ می رفتم کشتی راست می رفت، موقعی که من راست می رفتم کشتی چپ می رفت.» مهم ترین قلقی هم که هر شهروند شوروی باید یاد بگیرد این است که بتواند خیلی دقیق حرکت خود را با حرکت دیالکتیکی حزب تنظیم کند- یعنی باید لم کار طوری دستش بیاید که زود تشخیص بدهد چه لحظه ای چپ می شود راست، یا راست می شود چپ...عده ای از قابل ترین، مفیدترین، و در نخستین روزها، وفادارترین و سالم ترین هواداران رژیم به علت ندانستن همین فوت و فن به فلاکت افتادند... .
ذهن روسی در نظام شوروی مجموعه ای از مقالات، گزارش ها و گفت وگوهایی است که آیزایا برلین درباره ی فرهنگ روسیه در دوره ی کمونیسم و پس از آن تهیه کرده است. برلین تا زمان حیات خود این نوشته ها را منتشر نکرد، تا این که شش سال بعد از مرگش هنری هاردی آن را تدوین و منتشر کرد. برلین علاوه بر این که دوران کودکی اش را در ریگا و پطروگراد گذراند، در دوران جنگ جهانی دوم نیز در 1945 به شوروی سفر کرد و در آن جا با روشنفکران و ادیبانی همچون آنا آخماتووا و باریس پاسترناک دیدار و گفت وگو کرد. حاصل این سفر چند تک نگاری درباره ی پاسترناک، آخماتووا و وضع فرهنگ شوروی استالینیستی است که با چند مقاله دیگر در این کتاب جمع آوری و منتشر شده است.

کتاب ذهن روسی در نظام شوروی

آیزایا برلین
آیزایا برلین (۶ ژوئن ۱۹۰۹ – ۵ نوامبر ۱۹۹۷) فیلسوف سیاسی، اندیشه‌نگار و نظریه‌پرداز سیاسی و استاد دانشگاه و جستارنویسی بریتانیایی بود. آوازه‌اش در بیشتر عمر مرهون دفاع از لیبرالیسم، گفتگوهای مهم و درخشان، حمله به تحجر، تعصب و تندروی سیاسی و نوشته‌های قابل فهم در زمینهٔ تاریخ اندیشه‌هاست.وی در خانواده‌ای متمول و یهودی در ریگا پایتخت لتونی، (در آن زمان لتونی جزء روسیه بود) به‌دنیا آمد. پدرش مندل برلین، تاجر ثروت‌مند چوب بود. خانوادهٔ برلین در ۱۹۱۵ به...