کتاب امپریالیسم

Elemente und Ursprünge totaler Herrschaft: Antisemitismus, Imperialismus, totale Herrschaft
عناصر و خاستگاه های حاکمیت توتالیتر
کد کتاب : 22529
مترجم :
شابک : 978-6004055222
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 437
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1951
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 18 خرداد

معرفی کتاب امپریالیسم اثر هانا آرنت

کتاب امپریالیسم بخش دوم از سه گانۀ عناصر و خاستگاه های حاکمیت توتالیتر است که به گمان بسیاری می توان آن را اثر اصلی هانا آرنت دانست. کتاب چنان که از عنوانش انتظار می رود باید در بارۀ امپریالیسم باشد، اما چون بخشی از یک منظومۀ نظری بزرگ تر است، موضوعات بسیار گسترده و نامنتظره ای را پوشش می دهد؛ گاه بازخوانی تاریخ است و گاه واکاوی اندیشه های نظریه پردازان و ایدئولوگ ها؛ گاه نقد ادبی است و گاه بازاندیشی در مبانی حقوق بشر یا بررسی آرایش قدرت میان استعمارگران دیرینه و نو. به همین دلیل این کتاب گنجینۀ سرشاری از تحلیل هایی پردامنه است، از آثار نویسندگانی چون فرانتس کافکا، رودیارد کیپلینگ و جوزف کنراد می گذرد و به مباحثی در بارۀ حقوق بشر و زندگی بی تابعیت شدگان و مهدورالدم های مدرن در گوشۀ اردوگاه ها می رسد، از نژادباوری و جنبش های پان ژرمن و پان اسلاویست می گوید و از حاکمیت بوروکراتیک در مناطق استعماری. همۀ این ها روی هم بنیادی شناختی را می سازد تا در جلد بعد، با مدرن ترین شکل حاکمیت امپریالیستی، توتالیتاریسم، آشنا شویم.

خواندن کتاب امپریالیسم برای این که بدانیم از نظر آرنت حاکمیت ها و جنبش های توتالیتر از کجا سر برآوردند، ضروری است. اما این کتاب برای خوانندۀ ایرانی سودی مضاعف نیز دارد. ما در تاریخ دو قرن اخیر در پی مواجهه با غرب برای نخستین بار با فرهنگی روبرو شدیم که پیچیده تر و تواناتر از فرهنگ کهن ما بود. در نتیجه علاوه بر عقب ماندگی عینی به لحاظ ذهنی نیز «دستگاه نظری» لازم را برای شناسایی این هماورد جدید نداشتیم و ناگزیر ره افسانه زدیم. آرنت با واکاوی دستگاه امپریالیسم، با باز کردن چرخ دنده ها و اجزای تشکیل دهندۀ آن، با بیرون کشیدن ریشه های آن از خاک و با بردن خواننده به پشت پردۀ این نمایش قدرت، به ما کمک می کند آنچه را زمانی از آن هیولا ساختیم بشناسیم، البته بدون آن که از چالۀ ناآگاهی بیرون آییم و به چاه ایدئولوژی های قرن بیستمی بیفتیم.

کتاب امپریالیسم

هانا آرنت
هانا آرنت، زاده ی 14 اکتبر 1906 و درگذشته ی 4 دسامبر 1975، فیلسوف و تاریخ نگار آلمانی-آمریکایی بود.آرنت در لیندن واقع در نزدیکی هانوفر و در یک خانواده ی مرفه یهودی به دنیا آمد. او پس از پایان دوره ی دبیرستان، در 18 سالگی وارد دانشگاه ماربورگ شد و تحصیل خود را در رشته های فلسفه، ادبیات یونان و الهیات مسیحی آغاز کرد ولی پس از مدتی، درس و تحصیل را رها کرد و به دانشگاه هایدلبرگ رفت. آرنت که از دوران تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ به بعد به یکی از بانفوذترین و خوش فکرترین رهبران چپ آلمان بدل شده بود، ا...