کتاب امپریالیسم

Elemente und Ursprünge totaler Herrschaft: Antisemitismus, Imperialismus, totale Herrschaft
عناصر و خاستگاه های حاکمیت توتالیتر
کد کتاب : 22529
مترجم :
شابک : 978-6004055222
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 437
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1951
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : 26 خرداد

معرفی کتاب امپریالیسم اثر هانا آرنت

کتاب عناصر و خاستگاه های توتالیتر که در سال 1951 منتشر شد ، اولین اثر مهم هانا آرنت بود ، که در آن او نازیسم و استالینیسم را به عنوان عمده ترین جنبش های سیاسی توتالیتر در نیمه ی اول قرن 20 توصیف و تحلیل می کند. این کتاب به طور مرتب در لیست یکی از بهترین کتاب های غیر داستانی قرن بیستم قرار می گیرد. این کتاب در ایران در سه جلد جداگانه منتشر شده است که شامل کتاب های توتالیتاریسم، یهودی ستیزی و امپریالیسم است. کتاب امپریالیسم جلد دوم این مجموعه ی سه گانه است.

آرنت که کتاب اصلی خود را با تجزیه و تحلیل ظهور یهودستیزی در اروپا ، به ویژه با تمرکز بر ماجرای دریفوس آغاز کرده است- مطلبی که در جلد اول این مجموعه آمده است- پس از بررسی های نحوه ی ظهور یهودی ستیزی ، در مورد نژادپرستی علمی و نقش آن در امپریالیسم استعمار ، که خود با گسترش نامحدود قلمرو ها و سرزمین ها و نیز گسترش اقتصادی مشخص می شود ، بحث می کند. این گسترش نامحدود لزوما با خود مخالفت می ورزید و با دولت-ملت محدود شده از نظر قلمرو دشمن بود. آرنت ریشه های امپریالیسم مدرن را در انباشت سرمایه مازاد در دولت های ملی اروپا طی قرن نوزدهم جستجو می کند. این سرمایه نیازمند سرمایه گذاری های خارج از کشور برای تولید بود و کنترل سیاسی باید برای محافظت از سرمایه گذاری ها در خارج از کشور گسترش می یافت. وی سپس "امپریالیسم قاره ای" (پان ژرمانیسم و پان اسلاویسم) و ظهور "جنبش ها" را که جای خود را به احزاب سیاسی می دهند ، بررسی می کند. این جنبش ها با دولت و ضد پارلمانتیستی دشمن هستند و به تدریج یهودستیزی و انواع دیگر نژادپرستی را نهادینه می کنند. آرنت نتیجه می گیرد که در حالی که فاشیسم ایتالیا جنبشی استبدادی ملی گرایانه بود ، نازیسم و استالینیسم جنبش های توتالیتر بودند که می خواستند تمام محدودیت های موجود در جنبش را از بین ببرند.

کتاب امپریالیسم

هانا آرنت
هانا آرنت، زاده ی 14 اکتبر 1906 و درگذشته ی 4 دسامبر 1975، فیلسوف و تاریخ نگار آلمانی-آمریکایی بود.آرنت در لیندن واقع در نزدیکی هانوفر و در یک خانواده ی مرفه یهودی به دنیا آمد. او پس از پایان دوره ی دبیرستان، در 18 سالگی وارد دانشگاه ماربورگ شد و تحصیل خود را در رشته های فلسفه، ادبیات یونان و الهیات مسیحی آغاز کرد ولی پس از مدتی، درس و تحصیل را رها کرد و به دانشگاه هایدلبرگ رفت. آرنت که از دوران تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ به بعد به یکی از بانفوذترین و خوش فکرترین رهبران چپ آلمان بدل شده بود، ا...