کتاب کژ نگریستن

Looking Awry
کد کتاب : 25444
مترجم :

شابک : 978-9641855583
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 339
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1991
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 2 تیر

معرفی کتاب کژ نگریستن اثر اسلاوی ژیژک

کتاب حاضر را می توان این گونه توصیف کرد: قرائت والاترین بن مایه های نظری ژاک لاکان در کنار و از طریق موارد و مصادیق نمونه نمای فرهنگ توده ای معاصر؛ کتابی که برای آشنایی با اصول عقاید لاکانی (به مفهوم الاهیاتی کلمه) بی رحمانه از فرهنگ مردمی بهره برداری می کند و آن را چونان ماده ای سهل الوصول برای توضیح نه فقط ابهامات بنای نظری عظیم لاکان، بلکه گاهی همچنین برای توضیح جزئیات ظریف تری به کار می گیرد که در برداشت های مسلط دانشگاه از نظریه های لاکان مغفول مانده است.
بخش نخست کتاب می کوشد ساحت امر واقعی لاکانی را بپروراند. بخش دوم سه رهیافت تازه درباره ی هیچکاک را پیش می کشد. بخش سوم از نظریه ی متأخر لاکان بهره می گیرد تا نتیجه گیری هایی چند در خصوص حوزه ی ایدئولوژی و سیاست عرضه کند، سپس راه تازه ای برای مفهوم پردازی درباره ی گسست میان مدرنیسم و پست مدرنیسم پیشنهاد می کند. کتاب با تحلیلی از پارادوکس های درونی مفهوم دموکراسی به پایان می رسد.

کتاب کژ نگریستن

اسلاوی ژیژک
اِسلاوُی ژیژِک (Slavoj Žižek) (زادهٔ ۲۱ مارس ۱۹۴۹) فیلسوف، روان‌کاو، نظریه‌پرداز، جامعه‌شناس، منتقد فرهنگی و سیاست‌مدار اسلوونیایی است.او در لیوبلیانا به دنیا آمد و دکترای فلسفه‌اش را از دانشگاه لیوبلیانا دریافت کرد. در سال ۱۹۹۰ به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری از سوی حزب لیبرال دموکرات اسلوونی معرفی شد. ژیژک فیلسوف و نظریه‌پرداز انتقادی است که بخش عمدهٔ کارش در سنت فلسفی هگلی، مارکسیسم و نیز روانکاوی لاکانی است. او فعالیتهای چشمگیری در زمینهٔ نظریهٔ سیاسی، نظریه ف...