کتاب گزیده نفس المهموم

Nafasul Mahmoom
کد کتاب : 26581
شابک : 978-9643910372
قطع : خشتی
تعداد صفحه : 236
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 23 تیر

معرفی کتاب گزیده نفس المهموم اثر سید علی کاشفی خوانساری

این کتاب معرفی کوتاه و گزیده ای از کتاب "نفس المهموم" یکی از مهمترین و معروفترین کتابهای شیخ عباس قمی است که تا امروز اهمیت و اعتبار خود را حفظ کرده است.
موضوع کتاب قیام کربلا، حوادث روز عاشورا و ماجراهای پس از آن است. نفس المهموم یعنی " نفس غمگین" یا همان "آه"؛ آهی از سر غم و اندوه.
شیخ عباس قمی در مقدمه کتاب که اصل آن به زبان عربی است نوشته است: همواره می خواستم کتاب مختصری در مقتل سرورمان امام حسین(ع) گرد آورم و آن روایاتی که به صحت آن اعتماد دارم و از راویان معتبر به من رسیده است تدوین کنم ولی پیوسته موانع و گرفتاریها مانع می شد تا اینکه به زیارت امام رضا (ع) مشرف شدم و در حرم آن امام از خدا خواستم که به آرزویم برسم زیرا این مهمترین آرزوی من بود. سپس از خدا توفیق خواستم و با سرعت مشغول کار شدم.
کتاب "گزیده نفس المهموم" شامل سه بخش با عنوانهای "وقایع پیش از عاشورا"، "وقایع روز عاشورا" و "وقایع پس از شهادت امام" است.

کتاب گزیده نفس المهموم

سید علی کاشفی خوانساری
سید علی کاشفی خوانساری (متولد ۲۲ بهمن ۱۳۵۰ در تهران) نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار ایرانی است. او سردبیر فصلنامهٔ نقد کتاب کودک و نوجوان و سروش نوجوان است. از جمله آثار برجستهٔ او می‌توان به روزنامه‌جات عهد بوق، دعواهای ادبی، لالایی‌های لالیلایی و سروده‌های پس از مرگ اشاره کرد.سید علی کاشفی خوانساری در سال ۱۳۵۰ در تهران به دنیا آمد. پدرش، سید رضا کاشفی، مترجم زبان آلمانی و از اعضای برجستهٔ انجمن اسلامی دانشجویان مقیم اروپا و مادرش، اقدس طیب، وکیل پایه یک دادگستری بود. ...