کتاب سفرنامه امین الدوله

Travelogue of Amin Al-Dawlah
حاج میرزا علی خان صدر اعظم
کد کتاب : 31414
شابک : 978-9643150754
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 454
سال انتشار شمسی : 1390
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 20 اردیبهشت

معرفی کتاب سفرنامه امین الدوله اثر علی بن محمد امین الدوله

این کتاب، سفرنامه حج «میرزا علی خان امین الدوله»، صدر اعظم ایران در زمان «مظفرالدین شاه» است.
او در ماه شوال سال 1316 ه. ق (بهمن ماه 1278 خورشیدی)، پس از کناره گیری از صدارت، با کسب اجازه از «مظفرالدین شاه» به زیارت مکه رفت.
این سفرنامه، روزنامه سفر مکه است؛ به خط و انشای زیبای نویسنده. نثر «امین الدوله»، فرزند نثر «قائم مقام» است، در ساده نویسی و گریز از تکلف و تعقید دوران انحطاط ادبی. اما فرزندی تکامل یافته سلف خویش.
از طرفی، جا به جا، تاثیر «ابوالفضل بیهقی» و «ناصرخسرو» در آن به چشم می خورد.
«سفرنامه امین الدوله»، یادگاری ارزشمند از یکی از شخصیت های فرهیخته اواخر عصر قاجار است و شامل اطلاعات مفیدی از سفر حج در آن روزگار می باشد. چاپ حاضر از این سفرنامه با پیشگفتاری از «دکتر ایرج امینی» و مقدمه مفصلی که «دکتر علی امینی» بر چاپ اول کتاب نوشته، همراه است.

کتاب سفرنامه امین الدوله

علی بن محمد امین الدوله
میرزا علی امین‌الدوله (۱۲۵۹ ه‍.ق، تهران–۱۳۲۲ ه‍.ق، گیلان)، از رجال دوران قاجاریه و صدراعظم ایران بود.علی‌خان امین‌الدوله فرزند محمد خان مجدالملک سینکی، در ۱۸ ذیقعده ۱۲۵۹ در تهران به دنیا آمد. پس از انجام تحصیلات معمول نزد پدر دانشمند و اصلاح‌طلب خود، به آموختن زبان فرانسوی و معلومات جدید پرداخت و نوشته‌های نویسندگان و دانشمندان غرب را مطالعه کرد در اوایل عهد ناصرالدین شاه منشی حضور بود و بیشتر رسائل شاه به قلم و انشای او تحریر می‌شد. در سال ۱۲۹۰ لقب...
دسته بندی های کتاب سفرنامه امین الدوله