کتاب میعاد در دوزخ

Miad Dar Douzakh
(زندگی سیاسی خلیل ملکی)
کد کتاب : 38544
شابک : 978-9642072637
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 648
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 4 بهمن

معرفی کتاب میعاد در دوزخ اثر حمید شوکت

خلیل ملکی تبریزی برای ما بیگانه ای آشناست. بیگانه بودنش در نگاه نخست سخنی غریب می نماید، چرا که در این سال ها حرف و سخن بسیار درباره اش گفته و شنیده ایم. سال هایی که نه تندی و درشتی، که بردباری و مدارا سکۀ رایج و پیمانۀ سنجش نیک و بد زمانه بوده اند. ملکی در این سال ها همواره با ما و سرآمد ما بوده است. راه و رسم او را در تمام این سال ها، چارۀ هر درد و مرهم هر زخمی انگاشته ایم تا به عیار و اعتبار همان سکۀ رایج و پیمانۀ سنجش، هرچه از او دور می شویم به ما نزدیک تر شود.
شاه بیت غزل زندگی اندوهبارش را چنان سروده ایم که هیچ اسارتی را برنمی تابید و اسیر توده نبود تا در چشم خطاپوشمان حقیقت دیگری پنهان بماند که توده را به صرف توده بودن، به صرف تهی دستی، کمال راستی و درستی پنداشته بود. گویی در سرسرای تاریخ، آیینه ای در غبار برابرش نهاده باشیم که در آن تصویری از او نه آن گونه که بود، که آن گونه که می انگاریم و می پنداریم نقش بسته باشد. آیینه ای شکسته به تاوان تندی و درشتی روزگار سپری شده که جز خاک و خاکستر پیامد دیگری بر جای ننهاده باشد. ما ملکی، این بانگ فروخفتۀ فرودستان را از آغاز تا پایان، آوای رسای هشدار بی پژواک چنین روزگاری انگاشته ایم. خورشید تابانی که بار دیگر سر برآورده است تا ظلمت برخاسته از تندی و درشتی خطاهای بی شمارمان را فروبکاهد و فکر و اندیشه مان را جلا و درخششی تازه بخشد. بی آنکه لختی درنگ کنیم و بیندیشیم و ببینیم آیا به راستی چنین است که می پنداریم یا اینکه ملکی تنها نجوای بیگانه ای آشنا، نجوای ازخودبیگانگی ماست که بار دیگر سر برافراشته است؟

کتاب میعاد در دوزخ

حمید شوکت
حمید شوکت متولد ۱۳۲۷ نویسنده و تاریخ‌نگار است. شوکت در سال ۱۳۲۷ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۴۶ او به آمریکا رفت. در آمریکا در مبارزات علیه جنگ ویتنام شرکت کرد و با پیوستن به جریان چپ، عضو سازمان دانشجویان ایرانی در آمریکا و کنفدراسیون جهانی شد. در نزدیکی انقلاب سال ۱۳۵۷ او در تأسیس جبهه دمکراتیک ملی مشارکت کرد و مدتی از اعضای هیئت تحریریه آزادی، ارگان آن جبهه بود.