کتاب باختین

Bakhtin Reframed
در قابی دیگر
کد کتاب : 53948
مترجم :
شابک : 978-9642322909
قطع : جیبی
تعداد صفحه : 202
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2013
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 1 مرداد

معرفی کتاب باختین اثر دبورا جی هینز

شهیر روس، اگر چه در حوزه فلسفه و نقد ادبی تاریخ‌گرایانه و پساساختارگرایانه جایگاهی ویژه یافته و تثبیت شده است، هنوز چنان که باید نزد هنرمندان، منتقدان، و مورخان هنر شناخته نشده و مورد استفاده قرار نگرفته است.
دبورا هینر کوشیده است تا به مدد مفاهیم مندرج در آثار متأخر باختین رابطه تنگاتنگ هنر و زندگی، هنرمند در مقام آفریننده، پذیرش و مخاطب، و بافتار/ بینامتنیت به تحلیلی تازه از فرهنگ بصری و کارورزی‌های هنری دست یابد. بدین ترتیب هم واژگان مفهومی جدیدی در اختیار کسانی که با فرهنگ بصری سر و کار دارند، قرار می‌گیرد ایده‌هایی چون پاسخگویی، فرجام‌ناپذیری، ناهمگونی زبانی، کرونوتوپ، و کارنوال گون و هم راهکاری عملی برای تحلیل تاریخی گسست ژانری و ظهور مجدد روایت در هنر معاصر به دست می‌آید.
هینر با استفاده از مفاهیم باختینی، طیف وسیعی از آثار هنری را، از شمایل‌های مذهبی گرفته تا آثار نقاشان پست‌امپرسیونیست و مدرنیست‌های روس، تفسیر می‌کند و نشان می‌دهد که کاربست اندیشه‌های باختینی در عرصه تجسمی می‌تواند موجد بصیرت‌های تازه و شایان توجهی باشد.
نویسنده برخی از اندیشه‌های نادیده گرفته شدۀ باختین را دوباره در کانون توجه قرار داده و او را در مقام فیلسوف هنر و زیبایی‌شناسی به خواننده می‌شناساند. به همین سبب خواندن این کتاب برای متخصصان باختین و همچنین دانشجویان و فعالان عرصۀ هنرهای تجسمی ضروری است.

کتاب باختین

دبورا جی هینز
من اکنون استاد امریتای هنر و تاریخ هنر در دانشگاه کلرادو بولدر هستم ، رئیس سابق این بخش در سالهای 1998-2002 ، و مدیر موسس یک برنامه دانشگاهی مسکونی در هنرهای تجسمی و نمایشی از سال 2003-2011. من همچنین مدیر مطالعات زنان در دانشگاه ایالتی واشنگتن در پولمن ، واشنگتن بودم. با M.F.A. در هنرهای استودیویی از دانشگاه اورگان و دکتری در مطالعه دین و تاریخ هنر از دانشگاه هاروارد ، من هم هنرمند و هم نویسنده هستم. کارهای خلاقانه من شامل طراحی و حکاکی کلمات در سنگ مرمر است ، در حالی که نوشتن من به موضوعاتی...