کتاب کوانتوم، فلسفه و خدا

Kuantum Teorisi Felsefe ve Tanrı
کد کتاب : 58644
مترجم :
شابک : 978-6229591567
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 288
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 2010
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 5 بهمن

معرفی کتاب کوانتوم، فلسفه و خدا اثر جانر تاسلامان

جانر تاسلامان در کتاب کوانتوم، فلسفه و خدا تلاش کرده است تا نشان دهد فیزیک کوانتوم چه تأثیری بر درک ما از فاعلیت الهی، معجزات، اراده آزاد و مسئله شر داشته است. وی در این کتاب، پس از پرداختن به نظریه کوانتوم و تاریخچه شکل‌گیری آن (در حد پیش زمینه‌ای برای بررسی پیامدهای فلسفی و الهیاتی آن) به تفاسیر مختلف علمی و فلسفی این نظریه می‌پردازد. نویسنده در این کتاب علاوه بر بررسی طبقه‌بندی 4 گانه‌ای از فاعلیت الهی، رویکردهای فلسفی مختلف را نسبت به قوانین طبیعت بررسی می‌کند و اعتراض افرادی را بررسی می‌کند که با استناد به این عبارت که «خدا قوانینی را که با یک دست خود وضع می‌کند، با دست دیگر نقض نمی‌کند»، وقوع معجزات را ناممکن دانسته‌اند. جانر تاسلامان در کتاب کوانتوم، فلسفه و خدا نشان می‌دهد معجزات تنها در رویکرد ضرورت‌گرا، معنای نقض قوانین طبیعت را به خود می‌گیرند و خدا می‌توانسته بدون نقض قوانین طبیعت نیز، دست به معجزه بزند.

کتاب کوانتوم، فلسفه و خدا

جانر تاسلامان
جانر تاسلامان (Caner Taslaman) اقامت و تحقیقات علمی خود را در استانبول ترکیه انجام می دهد. وی پس از اتمام تحصیلات کارشناسی در رشته جامعه شناسی در دانشگاه بسفر، موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد و دکترا در فلسفه و مطالعات دینی در دانشگاه مرمره شد. تاسلامان همچنین در رشته علوم سیاسی در دانشگاه استانبول تحصیل کرده بود و به بازدید از دانشگاه توکیو پرداخت. مناطق مورد علاقه وی شامل قرآن و علم، فلسفه علم، فلسفه زیست شناسی، جهانی شدن و اسلام و جامعه شناسی دین است. وی علاوه بر این کتابها، نویسنده کتاب سا...
قسمت هایی از کتاب کوانتوم، فلسفه و خدا (لذت متن)
بر اساس فیزیک نیوتنی در قرن بیستم، جهان از قوانین قطعی و موجبیتی پیروی می کرد و نه تنها نحوه مداخله خدا در چنین جهان جبر انگارانه ای، بلکه امکان مداخله خدا در این سیستم بسته نیز، تا حد زیادی مورد تردید قرار گرفته بود. با ظهور نظریه کوانتوم، پیش فرض های فیزیک نیوتنی تماما فرو ریخت و پدیده هایی همچون «عدم قطعیت» نشان داد که جهان از ساختاری ناموجبیت گرا برخوردار است. از آن پس، مسئله نحوه مداخله خدا در جهان و نیز عملکرد خداوند در پرتو این نظریه بررسی شد و فعل خداوند در سایه این نظریه علمی، نقشی پررنگ به خود گرفت.